Nowy numer 25/2018 Archiwum

Filateliści i papież

Najpierw był pomysł na uczczenie papieża Polaka, później zbieranie materiałów i ponad kwartał przygotowań. W końcu w rudzkim magistracie można zobaczyć wystawę "Jan Paweł II w polskiej filatelistyce i śląskiej mowie".

Wystawę przygotował głównie Roman Pawliszak, skarbnik Polskiego Związku Filatelistów Polskich - oddział Ruda Śląska. Na ekspozycję składa się 60 kart, które pokazują znaczki i kartki pocztowe obrazujące pontyfikat Jana Pawła II. Dzielą się one na trzy części: "Papież Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej", "25. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II" i " Papież Jan Paweł II Wielki - reminiscencje". Z boku plansz znajduję się 30 kart z twórczością Bronisława Wątroby, rudzkiego animatora.

- Pan Wątroba współpracuje z nami. Jest znany w naszym mieście m.in. z tego, że wszystko, co można, zamienia na gwarę śląską. Utwory zaprezentowane na wystawie powstały w pierwszej dekadzie kwietnia 2005 roku - mówiła Jadwiga Ostraszewska z PZFP oddział Ruda Śląska.

Do 10 kwietnia wystawę można oglądać w magistracie, później pojedzie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących, gimnazjum w Halembie oraz do Paniówek.

- W sumie ekspozycja będzie prezentowana przez 63 dni. Wybraliśmy takie placówki, do których ludzie mogą bez problemu przyjść, by ją zobaczyć. Wierzymy, że Polacy nie zapomnieli Jana Pawła II, ale warto ciągle o nim rozmawiać, zwłaszcza że niebawem będzie kanonizowany. Nasza wystawa nie powinna nikogo pozostawić obojętnym - tłumaczyła J. Ostraszewska.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama