Nowy numer 48/2023 Archiwum

Wiceprezydent Świętochłowic została wicemarszałkiem

Aleksandra Skowronek w zarządzie województwa śląskiego odpowiedzialna będzie m.in. za sprawy zdrowia.

Decyzję o powołaniu A. Skowronek na funkcję wicemarszałka województwa śląskiego radni podjęli podczas poniedziałkowej sesji sejmiku tego regionu w Częstochowie. Za głosowało 22 z nich, przeciw było 14, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Dotychczasowa wiceprezydent Świętochłowic zastąpi wicemarszałka Mariusza Kleszczewskiego, który na początku marca podał się do dymisji. Decyzją władz krajowych Platformy Obywatelskiej został także usunięty z partii.

Aleksandra Skowronek, z wykształcenia prawniczka, związana jest przede wszystkim z Rudą Śląska. Od początku lat 90. ub. wieku pracowała w rudzkim urzędzie miasta. Pełniła tam funkcję m.in. naczelnika wydziału zdrowia i spraw społecznych, a potem wiceprezydenta ds. oświaty, kultury, sportu, zdrowia i spraw społecznych. Obecnie jest szefową rudzkiego koła PO.

Do Świętochłowic rządzonych przez prezydenta Dawida Kostempskiego (PO) A. Skowronek przeszła, gdy w ostatnich wyborach samorządowych związanego z tą partią b. prezydenta Rudy Śląskiej Andrzeja Stanię pokonała kandydująca z ramienia lokalnego ugrupowania Grażyna Dziedzic.

W poniedziałek mandat radnego otrzymał także dotychczasowy wiceprezydent Częstochowy Przemysław Koperski (SLD). Zastąpił Andrzeja Marszałka, który zrezygnował z urzędu podczas poprzedniej sesji. Jak podawali wówczas przedstawiciele władz sejmiku, miało to związek z postępowaniem przed sądem lustracyjnym.

Zarząd woj. śląskiego liczy pięć osób. Marszałkiem województwa jest Mirosław Sekuła (PO), M. Kleszczewski był jednym z dwóch wicemarszałków, obok Kazimierza Karolczaka. Pozostałymi członkami zarządu województwa są: Arkadiusz Chęciński (PO) i Stanisław Dąbrowa (PSL).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy