Nowy numer 29/2019 Archiwum

Uczmy się rozmawiać

O tym, że logopedia to nauka interdyscyplinarna, łącząca w sobie wiedzę z zakresów medycyny, językoznawstwa, psychologii i wielu innych dziedzin, próbowali kolejny raz przekonać pracownicy Uniwersytetu Śląskiego.

Od 6 do 9 marca trwały VI Dni Logopedii UŚ (LogUŚ). Tym razem organizatorzy skupili się głównie na zaburzeniach komunikacji i wpływie wad mózgu oraz twarzoczaszki na mówienie.

Osoba, której czaszka jest zbudowana nieprawidłowo, nie ma szans na właściwą wymowę. Może słyszeć dźwięki, ale nie będzie w stanie prawidłowo ich odróżniać. Mięśnie twarzy będą za słabe, by poprawnie artykułować. Logopedia musi zajmować się człowiekiem w całości i patrzeć na niego z różnych perspektyw, by prawidłowo go zdiagnozować. To wnioski z konferencji „Aspekty diagnostyczno-terapeutycznych dyskranii oraz wad mózgoczaszki i twarzoczaszki”, na którą przybyli gościenie tylko ze Śląska, ale i z Warszawy, Radomia, Olkusza, Lublina.

– Chcemy sprawić, by Polacy umieli rozmawiać. Aby był dialog, trzeba rozumieć, co do nas mówi druga osoba. Niestety, 40–60 proc. ludzi ma problemy artykulacyjne. I, według badań, zjawisko to się pogłębia. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. Obecnie rozwój medycy sprawia, że już w łonie matki można wykryć wady płodu, np. w obrębie mózgoczaszki. Takie dziecko zaraz po urodzeniu może być operowane i przeszkody znikną – mówiła Olga Przybyla z Centrum Logopedii Audiodeskrypcji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– Polacy mówią niedbale i chaotycznie. Już w przedszkolu dzieci mówią niepoprawnie. Artykułują źle głównie szeregi szumiących głosek i „r” oraz „t”, „d”. Rodzice nie zdają sobie sprawy, że od kiedy dziecko się urodzi, trzeba pracować nad poprawną wymową. Na początku jest to prawidłowe odżywianie. Należy również bawić się z pociechami w gry dźwiękonaśladowcze, w puszczanie baniek, dmuchanie w piórka – tłumaczyła Tatiana Lewicka, specjalista neurologopedii. – Podczas badań oceniam aparat artykulacyjny, a także sposób mówienia i umiejętność żucia. Skupiam się na stawie skroniowo-żuchwowym, gdyż dbanie o niego jest bardzo ważne – dodała.

Na badania czekały głównie maluchy przyprowadzone przez rodziców. – Przyjechałam z mężem, by zbadać naszego syna Bartosza. Ma pewne problemy z wymową i w przedszkolu pracuje z panią logopedą. To właśnie od niej dowiedzieliśmy się o dzisiejszych badaniach. Uważam, że dbanie o mowę jest ważne, bo w przyszłości syn może mieć kłopoty z porozumiewaniem się z rówieśnikami – mówiła Barbara Szypuła, która przyjechała wraz mężem i synem ze Świerczyńca-Bojszów.

Iwona Pietrowska przyjechała ze swymi córkami bliźniaczkami z Siemianowic Śl. – Pani ze szkoły nas skierowała. Dzieci poprawiają nas, gdy źle mówimy i w domu wykonujemy różne ćwiczenia, ale ciągle jest nie tak – opowiadała 9-letnia Emilka.

Badaniom logopedycznym poddała się także dwudziestokilkuletnia Anita z Katowic. – Muszę je zrobić, bo są wymagane w pracy – wyjaśniła. – Byłam już na konsultacjach, tam stwierdzono, że zgryz mam prawidłowy. Bardzo się cieszę, że tu przyszłam. Uważam, że ludzie powinni się badać i leczyć, aby prawidłowo mówić i się porozumiewać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL