Nowy numer 33/2018 Archiwum

Dyspensa na Dzień Kobiet

W związku z tradycyjnym świętem wszystkich pań przypadającym 8 marca metropolita katowicki udzielił pozwolenia na udział w zabawach.

Jak poinformował ks. Jan Smolec, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach, abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy od obowiązującego w Wielkim Poście zakazu udziału w zabawach na dzień 8 marca 2014 roku. Dyspensa przyznana została w związku z tradycyjnymi obchodami Dnia Kobiet i obowiązuje na terenie archidiecezji katowickiej.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją przyjętą podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, czwarte przykazanie kościelne obowiązujące katolików w naszym kraju brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Dyspensa w Kościele katolickim jest zwolnieniem od obowiązujących przepisów prawa kościelnego w danym przypadku. Nie zmienia prawa, ale modyfikuje sytuację osoby ochrzczonej. Dyspensy udziela się, gdy jest to pożyteczne dla duchowego dobra wiernych. Dotyczy tylko prawa kościelnego - nie ma dyspensy od obowiązujących przepisów wynikających z prawa Bożego czy naturalnego. Wierni, którym zostanie udzielona dyspensa, powinni starać się zamienić post na inną formę pokuty: modlitwę, jałmużnę, złożenie ofiary na rzecz ubogich czy dobre uczynki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama