Nowy numer 21/2022 Archiwum

Nareszcie u siebie

Na ten moment czekają już śląscy melomani i filharmonicy. Po prawie czterech latach generalnego remontu budynku, Filharmonia Śląska otwiera swoje podwoje.

Znamy już ostateczny termin otwarcia odnowionej i rozbudowanej siedziby Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. 28 marca nastąpi uroczysta inauguracja budynku przy ulicy Sokolskiej 2. O godzinie 18. w holu głównym Filharmonii Śląskiej, zostanie odsłonięta rzeźba przedstawiająca patrona instytucji H.M. Góreckiego, autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, a następnie odbędzie się koncert symfoniczny dla zaproszonych gości, między innymi emerytowanych pracowników Filharmonii. Ten sam koncert, dla wszystkich miłośników muzyki, będzie miał miejsce 29 marca o godz. 18. W obydwu koncertach, pod batutą dyrektora Filharmonii Śląskiej, wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej, przygotowany przez chórmistrza Jarosława Wolanina. Wśród zaproszonych gości są wicepremier Elżbieta Bieńkowska i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Zaproszenie zostało również skierowane do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tej chwili filharmonicy czekają na oficjalne potwierdzenie z Kancelarii Prezydenta.

Opóźnienie spowodowane jest oczywiście trudnościami finansowymi. Koszt rozbudowy obiektu wynosi ponad 47 milionów złotych. Część tych pieniędzy pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, resztę zapewnił budżet województwa śląskiego. Remont przedłużył się prawie o dwa lata od planowanego terminu zakończenia.  W tym czasie zmienił się dyrektor naczelny. 3 grudnia 2013 Grażynę Szymborską zastąpił na stanowisku prof. Mirosław Jacek Błaszczyk. - Wyobrażam sobie, że ten początkowy etap rozbudowy budynku był nieprawdopodobnie trudny dla wszystkich - mówi prof. Błaszczyk. - Ja przejąłem funkcję na sam koniec. Zakończenie też nie należy do prostych zadań. Męcząca jest gonitwa z terminami i z czasem.

Zdaniem nowego dyrektora zbyt późno rozpoczęto proces realizacji przetargów. - Na szczęście już jesteśmy po najważniejszych przetargach, dlatego termin otwarcia nie jest zagrożony - zapewnia. Dyrektor podkreśla, że Ministerstwo i władze województwa śląskiego wykazały ogromną cierpliwość i życzliwość wobec przedłużających się prac w Filharmonii Śląskiej.

Rozbudowa siedziby Filharmonii Śląskiej w Katowicach jest jedną ze sztandarowych inwestycji w mieście. Budynek pochodzi z 1873 roku. Filharmonia Śląska mieści się w nim od 1945 roku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama