Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Marianki łączą prowincje

To historyczny dzień dla Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Od dziś zamiast trzech prowincji w naszym kraju siostry marianki mają jedną - polską, z siedzibą we Wrocławiu.

Dekret w tej sprawie odczytała na zakończenie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp Józef Kupny, przełożona generalna s. Alma Białek. – Refleksja nad zgromadzeniem i drogą, którą idziemy, doprowadziła nas do tego momentu, kiedy łączymy nasze prowincje – mówiła, dodając, że trudno jest odpowiedzieć na pytanie, co było łatwiejsze: dokonany 80 lat temu podział czy zjednoczenie. – To nie jest istotne. W roku poświęconym naszemu założycielowi, ks. Janowi Schneiderowi, chcemy ożywić pamięć historyczną i powrócić do początków zgromadzenia. Mamy zaświadczyć, że jesteśmy nie tylko zgromadzone, ale zjednoczone – podkreśliła.

Dokument, który wchodzi w życie 11 lutego 2014  r., mówi o likwidacji trzech aktualnie istniejących prowincji na terenie Polski: wrocławskiej, katowickiej i branickiej oraz erygowaniu jednej prowincji polskiej o oficjalnej nazwie: Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Prowincja Polska z siedzibą we Wrocławiu. W skład prowincji wchodzą siostry i wspólnoty, należące do tej pory do prowincji katowickiej, wrocławskiej i branickiej.

Metropolita wrocławski, nawiązując do słów bł. Jana Pawła II z wydanych niedawno zapisków papieża, wskazał w homilii, iż osoby, które poświęcają swoje życie Bogu, są zawsze w Jego rękach. – Bóg jest blisko was – mówił do zgromadzonych w kaplicy domu prowincjalnego sióstr.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy