Nowy numer 33/2018 Archiwum

Marianki łączą prowincje

To historyczny dzień dla Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Od dziś zamiast trzech prowincji w naszym kraju siostry marianki mają jedną - polską, z siedzibą we Wrocławiu.

Dekret w tej sprawie odczytała na zakończenie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp Józef Kupny, przełożona generalna s. Alma Białek. – Refleksja nad zgromadzeniem i drogą, którą idziemy, doprowadziła nas do tego momentu, kiedy łączymy nasze prowincje – mówiła, dodając, że trudno jest odpowiedzieć na pytanie, co było łatwiejsze: dokonany 80 lat temu podział czy zjednoczenie. – To nie jest istotne. W roku poświęconym naszemu założycielowi, ks. Janowi Schneiderowi, chcemy ożywić pamięć historyczną i powrócić do początków zgromadzenia. Mamy zaświadczyć, że jesteśmy nie tylko zgromadzone, ale zjednoczone – podkreśliła.

Dokument, który wchodzi w życie 11 lutego 2014  r., mówi o likwidacji trzech aktualnie istniejących prowincji na terenie Polski: wrocławskiej, katowickiej i branickiej oraz erygowaniu jednej prowincji polskiej o oficjalnej nazwie: Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Prowincja Polska z siedzibą we Wrocławiu. W skład prowincji wchodzą siostry i wspólnoty, należące do tej pory do prowincji katowickiej, wrocławskiej i branickiej.

Metropolita wrocławski, nawiązując do słów bł. Jana Pawła II z wydanych niedawno zapisków papieża, wskazał w homilii, iż osoby, które poświęcają swoje życie Bogu, są zawsze w Jego rękach. – Bóg jest blisko was – mówił do zgromadzonych w kaplicy domu prowincjalnego sióstr.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama