Nowy numer 09/2024 Archiwum

Papież Franciszek do Ślązaków

Ojciec święty udzielił błogosławieństwa tym, którzy się na Śląsku źle mają, czyli ludziom bez pracy i młodym przeżywających swoje trudności.

Jeszcze przed spotkaniem episkopatu Polski z papieżem Franciszkiem na zakończenie wizyty biskupów ad limina apostolorum, w kolejnej grupie do ojca świętego podeszli biskupi metropolii częstochowskiej, katowickiej i wrocławskiej. Jak powiedział abp Wiktor Skworc, to przedpołudniowe spotkanie odbyło się w niezwykłej atmosferze. – Spotkaliśmy się jak bracia w wierze i w służbie Kościoła – podkreślił metropolita katowicki. Papież wsłuchiwał się w słowa biskupów, którzy mówili o sytuacji w swoich diecezjach, a potem komentował ich słowa.  – Powiedziałem ojcu świętemu o Śląsku i jego problemach – wyjawił abp Skworc.

Papież usłyszał m.in. o tym, że Śląsk to strefa poprzemysłowa, w której występuje i degradacja społeczeństwa, i środowiska naturalnego oraz problem migracji ludzi. – Papież skomentował to, mówiąc, że rozumie te problemy, bo to są problemy, jakie dostrzegał w Argentynie – ujawnił metropolita katowicki. Abp Skworc pokazał ojcu świętemu, że na tej ziemi – oprócz problemów – są też znaki nadziei, jak np.: uczelnie wyższe i młodzież. Rozmowa dotyczyła roli Kościoła na Śląsku, który jest także głosem tych ludzi, których do głosu się nie dopuszcza. – Ojciec święty mówił nam: „Obyście zawsze mieli odwagę być głosem tych, którzy głosu nie mają” – przytoczył wypowiedź papieża Franciszka metropolita katowicki.

Na prośbę abp. Skworca papież Franciszek udzielił błogosławieństwa tym, którzy się na Śląsku źle mają, czyli ludziom bez pracy i młodym przeżywających swoje trudności. – Prosiłem też o specjalne błogosławieństwo dla naszego seminarium duchownego (które w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia - red.)  – podkreślił metropolita.

Papież Franciszek wsparł troskę biskupów o godność człowieka. – Powiedział, abyśmy zawsze pamiętali o człowieku. O tym, że każdy człowiek ma swoją godność – wspominał abp Skworc. Ojciec święty dodał też uwagę, żeby materia i pieniądz nie zwyciężały, a w centrum działalności przemysłowej i gospodarczej człowieka był człowiek.

Biskupi powiedzieli też o trwającym w metropolii katowickiej Roku Rodziny. Papież dowiedział się, że w tę inicjatywę włączają się inne środowiska i władze samorządowe, bez względu na podziały polityczne. – To była radosna informacja dla ojca świętego. Mówił nam, że powinniśmy wszyscy wspierać rodziny – dodał abp Skworc. Papież mówił też o kulcie Bożego Miłosierdzia, podkreślając, że nasze czasy są właściwie czasami miłosierdzia, w których widać z jednej strony miłosierdzie Boga, a z drugiej miłosierdzie człowieka. Była także mowa o charytatywnej działalności Caritas.

Podczas spotkania z wszystkimi biskupami papież Franciszek przekazał im na piśmie swoje przesłanie. Wizyta ad limina apostolorum biskupów polskich kończy się w sobotę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy