Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
logoSvg

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Doktorant UŚ rozwiąże kryminalną zagadkę RPA?

Doktorant UŚ rozwiąże kryminalną zagadkę RPA? przejdź do galerii

 
Thomas Mollet (po lewej) pokazuje ślady butów pozostawione na miejscu zbrodni. Po prawej Łukasz Smacki, który ma pomóc w rozwiązaniu tajemniczego morderstwa Joanna Juroszek /GN

O pomoc w rozwiązaniu tajemniczego morderstwa młodej dziewczyny poprosił mgr. Łukasza Smackiego Thomas Mollet, dziennikarz prowadzący osobne śledztwo w tej sprawie. Doktorant ma sprawdzić, czy odciski znalezione na płycie DVD są śladami lateksowej rękawiczki czy ust.

Joanna Juroszek

|

7 lutego 2014 GOSC.PL

dodane 7 lutego 2014
aktualizacja 7 lutego 2014
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Łukasz Smacki, doktorant w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Śląskiego, badaniami związanymi z identyfikacją odcisków ust zajmuje się od 5 lat. W tym czasie opracował unikatową komputerową metodę identyfikacji odcisków czerwieni wargowej do celów kryminalistycznych.

-  Mollet zgłosił się do mnie, żeby na podstawie obiektywnych badań stworzyć komputerowy system, który powie, w jakim stopniu ten odcisk jest podobny do statystycznego odcisku ust, a w jakim do statystycznego odcisku lateksowej rękawiczki. Opracowany przez nas system opierać się będzie na metodach analizy obrazu, metodach sztucznej inteligencji i statystyki - tłumaczył Ł. Smacki. Jego analizy mają wyodrębnić charakterystyczne cechy odcisku ust pozostawionego na szklance (współczynnik proporcji, charakterystyka tekstury) oraz odcisku lateksowej rękawiczki. Później zostaną one zestawione z dowodem znalezionym na miejscu zbrodni. Badania potrwają ok. połowy roku.

- Bardzo ważne dla mnie jest to, by otrzymać opinię niezależnego eksperta, dlatego postanowiłem przyjechać do Polski. Chcę znaleźć prawdę, może nie otrzymamy jej dokładnie tutaj, ale te badania mogą pomóc w dalszych pracach. Problem tkwi w tym, że sąd stwierdził, że sprawa jest zamknięta. Razem z bratem znalazłem dowody, które wciąż mogą mieć kluczowe znaczenie - mówił w rozmowie z „Gościem Katowickim” Thomas Mollet.

Inga Lotz została brutalnie zamordowana 6 marca 2005 r. w Stallenbosch w RPA. Ofiara otrzymała 13 uderzeń w głowę, nożem ugodzono ją w szyję, zadano jej cios także w klatkę piersiową, w pobliżu serca.

Głównym dowodem w sprawie były odciski pobrane z okładki płyty DVD wypożyczonej godzinę przez zabójstwem. Należały one do chłopaka ofiary Freda van der Vyvera, co sugerowało jego obecność na miejscu zbrodni. W bagażniku jego samochodu znaleziono później młotek, którego kształt pasował do charakterystyki narzędzia zbrodni. Kolejnym dowodem są ślady butów na podłodze w łazience, pasujące do kształtu obuwia chłopaka.

Obrona w toku sprawy, przy pomocy ekspertów z USA i Holandii, udowodniła jednak, że odciski znalezione na płycie pochodzą ze szklanki, której chłopak używał tydzień wcześniej. Policja miała je spreparować w celu wrobienia chłopaka w zabójstwo. Kluczowy stał się jeden z odcisków, który - według obrony - został pozostawiony przez usta. Sprawa zakończyła się uniewinnieniem chłopaka ofiary.

Śledztwo prowadzone przez braci Mollet dowodzi jednak, że tajemniczy ślad, zakwalifikowany jako odcisk ust, w rzeczywistości jest odciskiem lateksowej rękawiczki pozostawionym przez kobietę - technika kryminalistycznego w czasie zabezpieczania dowodów zbrodni. To ponownie stawia chłopaka ofiary w świetle podejrzeń.

Sprawa jest bardzo znana w RPA i budzi wiele kontrowersji. Spotkanie z Ł. Smackim oraz T. Molletem odbyło się w piątek w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego.

« ‹ 1 › »
Zagadka kryminalna RPA

WIARA.PL DODANE 07.02.2014 AKTUALIZACJA 08.02.2014

Zagadka kryminalna RPA

Thomas Mollet, prowadzący dziennikarskie śledztwo w sprawie morderstwa młodej dziewczyny, zwrócił się o pomoc do doktoranta z UŚ. Zdjęcia pokazują dowody zebrane przez policję, obronę i dziennikarza. Zdjęcia: Joanna Juroszek /GN  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • DOWODY ZBRODNI
  • ODCISKI PALCÓW
  • UŚ
  • ŚLEDZTWO KRYMINALNE

Polecane w subskrypcji

  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    • Temat Gościa
    Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    Karol Białkowski
  • Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    • Kościół
    Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    Tomasz Rowiński
  • Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    • polska
    Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    Andrzej Grajewski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X