Nowy numer 33/2018 Archiwum

"Naturalnie" już działa

Pierwszy na terenie archidiecezji katowickiej gabinet ginekologiczny bez antykoncepcji został otwarty w Rybniku.

To pierwszy taki gabinet na terenie archidiecezji katowickiej. Nazywa się "Naturalnie" i mieści się przy ulicy Żorskiej 267 w Rybniku (między rondem „z rybkami” a centrum miasta). Oprócz ginekologa Katarzyny Wilgus-Kubicy przyjmują tu psycholog, mediator rodzinny, doradcy życia rodzinnego i nauczyciele naturalnego planowania rodziny. „Naturalnie” ma też propozycję dla małżonków, którzy bezskutecznie starają się o poczęcie dziecka, a nie chcą korzystać z metod nieetycznych, takich jak in vitro. Z gabinetem współpracuje bowiem Michał Godziek, instruktor modelu Creightona związanego z naprotechnologią. To metoda leczenia niepłodności, która jest w pełni zgodna z nauką Kościoła.

Twórcy tego gabinetu - Katarzyna i Jarosław Cieciurowie - działają w Domowym Kościele, czyli oazie rodzin. Niedawno dowiedzieli się od księdza Jarosława Ogrodniczaka z Ruchu Światło-Życie, że idea tworzenia takich poradni specjalistycznych już przed 40 laty została zapisana w uchwałach I Synodu Diecezji Katowickiej. - Więc zdążyliśmy przed zakończeniem II Synodu Archidiecezji Katowickiej... - mówi J. Cieciura.

Wielu ginekologów obawia się, że jeśli przestaną przepisywać antykoncepcję, stracą większość pacjentek i będą mieli trudności z utrzymaniem się. Czy to obawy uzasadnione? Przykład rybnickiego gabinetu pokazuje, że - wbrew pozorom - nie. Zainteresowanie tym gabinetem wydaje się duże, a telefon do jego rejestracji, jak na razie, wciąż dzwoni.

- To gabinet, w którym katolik może się czuć bezpiecznie. Tu pacjentce nie zostaną przepisane np. środki antykoncepcyjne - podkreśla ks. Ogrodniczak. A państwo Cieciurowie dodają, że przy Żorskiej 267 można znaleźć pomoc dotyczącą zdrowia ciała, duszy i relacji w rodzinie.

Od 4 lutego ginekolog przyjmuje tutaj w każdy wtorek w godzinach 9-17. W najbliższym czasie zostanie wprowadzony jeszcze kolejny dzień przyjęć. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: 607 917 195.

Czytaj więcej w tekście z grudnia 2013 roku: "Naturalnie, że do ginekologa"

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Teotym
    06.02.2014 19:28
    Świetna inicjatywa. Trzeba stworzyć pozytywną alternatywę dla monopolu tych ginekologów, którzy zajmują się ubezpładnianiem.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama