Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Dobrowolnie odejdą z kopalni

Katowicki Holding Węglowy SA (KHW SA) zachęca pracowników powierzchni do dobrowolnych odejść z pracy. Kto się zdecyduje, dostanie 70 tys. zł odprawy.

KHW SA ogranicza koszty pracy, które nie są związane bezpośrednio z procesem wydobycia. Spółka po raz trzeci uruchamia Program Dobrowolnych Odejść (PDO) dla pracowników powierzchni. Z wcześniejszych, w 2010 i 2011 roku, skorzystało ok. 300 pracowników. Spółka wprowadza program po przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami związkowymi, z których jednak tylko część zaakceptowała jego założenia. Do skorzystania z  PDO uprawnieni są pracownicy administracji wszystkich zakładów KHW SA, którzy posiadają lub nabędą do końca lutego br. uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego i w momencie odejścia dzielić ich będzie więcej niż 24 miesiące do nabycia uprawnień emerytalnych. Wszystkim chętnym do skorzystania z proponowanego programu będzie wypłacona rekompensata w wysokości 70 000 zł brutto.  Władze spółki są przygotowane na to, że może skorzystać z niej nawet 400 osób. Spółka zastrzega sobie możliwość, w szczególnych przypadkach, do wyrażenia zgody na skorzystanie z programu również przez pracowników innych grup pracujących na powierzchni. PDO będzie obowiązywał tylko przez jeden miesiąc – od 1 do 28 lutego br.

W 2013 r. KHW SA wypracował ok. 43 mln zł zysku netto. W bieżącym roku spodziewany zysk ma sięgnąć prawie 51 mln zł netto przy jednoczesnym zmniejszeniu wydobycia o 220 tys. ton. Zatrudnienie w spółce z ok.16,7–16,8 tys. osób pracujących obecnie ma spaść na koniec roku do poziomu 16 tys. 410 pracowników. Nadmiar zatrudnienia na powierzchni występuje także w Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama