Nowy numer 39/2020 Archiwum

Dzień Pamięci o Ofiarach Tragedii Górnośląskiej

W 69. rocznicę dramatycznych wydarzeń, w katowickiej archikatedrze odprawiona została Msza w intencji ofiar i ich rodzin. Słowo powitania skierował do obecnych abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Publikujemy treść pozdrowienia.

Bracia i Siostry zgromadzeni w katowickiej katedrze,

Dziś z woli Sejmiku samorządowego naszego województwa Dzień Pamięci i Modlitw o Ofiarach Tragedii Górnośląskiej. Historycy będą odkrywali przed nami jej nowe karty, których jeszcze wiele.

Jednak Tragedia Górnośląska to przede wszystkim ofiary i ich rodziny. W godzinie świętej Eucharystii przywołujemy wszystkich wywiezionych z naszej śląskiej ojcowizny do katorżniczej pracy na terenie Związku Radzieckiego od lutego 1945 roku począwszy. Pamiętamy o tych, którzy tam zginęli i zostali upamiętnieni jesienią ubiegłego roku w Doniecku - modlitwą, tablicami i dzwonem w kościele św. Józefa, patrona Kościoła i dobrej śmierci.

Razem z rodzinami ofiar modlimy się dziś w śląskiej katedrze o łaskę wiecznej szczęśliwości dla tych, którzy zginęli. Modlimy się za ich rodziny. Za kolejne pokolenia, które przechowują pamięć, i ból, i poczucie niesprawiedliwości. Wiemy, że sprawa Tragedii Górnośląskiej była w Trzeciej Rzeczpospolitej przedmiotem poselskich interpelacji. Głuchych - bo pozostających bez odpowiedzi i większego zainteresowania. Wszak Rzeczpospolita w roku 1990 miała "ważniejsze" problemy, niż białe plamy z historii Górnego Śląska, ociekające krwią tysięcy ofiar cywilnej ludności tych ziem, stygmatyzowanych decyzjami wielkich mocarstw, a wcześniej królewskich dworów.

Dziś interpelujemy u Boga modlitwą, pragnieniem poznania prawdy i wyrównania krzywd. I wołamy o łaskę zbawienia dla ofiar Górnośląskiej Tragedii i o pokój serca dla ich rodzin. Dla nas wszystkich, żyjących na śląskiej ojcowiźnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama