Nowy numer 39/2020 Archiwum

Wysłuchujecie tych, którzy się źle mają

Mówił abp Wiktor Skworc do wolontariuszy z Katolickiego Telefonu Zaufania w czasie Mszy św. sprawowanej w ich intencji.

W homilii metropolita katowicki przypomniał posługującym w telefonie o obchodzonym w Kościele w Polsce roku liturgicznym „Wierzę w Syna Bożego” oraz o Roku Rodziny, przeżywanym w metropolii górnośląskiej.

Nawiązując do Święta Chrztu Pańskiego, które zamyka w Kościele okres Bożego Narodzenia, abp Skworc wyjaśniał rolę ziemskiej misji Chrystusa. – Również nad każdym z nas Bóg wypowiada te słowa: „Ty jesteś moim umiłowanym synem, córką, dzieckiem” – mówił metropolita. – Chrystus, umocniony tymi słowami, rozpoczął misję głoszenia Ewangelii – dodał.

Nawiązując do słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”, wyjaśniał zadanie dla Kościoła i wszystkich wierzących. Szczególnie zwrócił się także do wolontariuszy: – Jestem przekonany, że to, co drogie siostry i drodzy bracia czynicie, podejmując służbę w Katolickim Telefonie Zaufania, jest bardzo czytelnym wpisaniem się w misję Chrystusa: wysłuchujecie tych, którzy się źle mają.

Trudną służbę wolontariuszy, często wiążącą się z bezradnością, metropolita nazwał wskazaniem na Jezusa Chrystusa i niesieniem nadziei. – Powierzanie drugiemu człowiekowi swoich tajemnic, problemów, trudności, trosk to jest także manifestacja zaufania. Ludzie mają do was zaufanie. Do Katolickiego Telefonu Zaufania. Wiedzą, że wasza posługa jest posługą w imieniu Jezusa Chrystusa – mówił.

Arcybiskup, wracając kolejny raz do hasła roku liturgicznego, mówił, że istnieje głęboka zależność między słowami: wierzę w Syna Bożego a wierzę w syna człowieczego. – Wierzę w to, że ten drugi człowiek jest również dzieckiem Boga, że mogę mu pomóc, że on ma w sobie fundamentalne dobro, które zasiał w nim Pan Bóg – tłumaczył. Składając wspólnocie życzenia noworoczne abp Skworc życzył, by jako rodzina posługująca w telefonie i jako rodzina z rozmówcami, byli miłością wielcy.

Wolontariusze na Eucharystii z metropolitą katowickim spotkali się w sobotę 18 stycznia w kaplicy przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. We Mszy św., którą celebrowali także ks. Andrzej Suchoń oraz ks. Jan Klemens modlili się również w intencji tych, którzy dzwonią do telefonu zaufania, za chorych wolontariuszy oraz za przebywającego w szpitalu bp. Tadeusza Szurmana z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

W Katolickim Telefonie Zaufania w Katowicach od 17 lat posługują ludzie różnych profesji, obecnie jest ich 55. Wolontariusze średnio przeprowadzają 11 tys. rozmów rocznie. To numer, pod którym można się z nimi skontaktować: 32 2530500. Jest on dostępny całą dobę. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama