Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Chcą, by uznano Ślązaków za mniejszość etniczną

W poniedziałek ruszyły przygotowania do akcji zbierania 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych.

Uznania Ślązaków jako mniejszości etnicznej chcą Rada Górnośląska, zrzeszająca śląskie organizacje i stowarzyszenia, m.in. RAŚ, Związek Górnośląski i Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej oraz politycy - senator Kazimierz Kutz oraz posłowie Marek Plura (PO) i Piotr Chmielowski (SLD).

Mniejszość śląska w Polsce istniałaby obok karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej. Prace przygotowujące do akcji zbierania podpisów potrwają ok. 3 miesięcy. Kolejne 3 miesiące wolontariusze spędzą na zbieraniu podpisów.

Katowice.gazeta.pl, powołując się na lidera Ruchu Śląskiej Autonomii Jerzego Gorzelika, pisze, że projekt ustawy o Ślązakach jako mniejszości etnicznej ma już 2 tys. wolontariuszy. We wtorek Gorzelik w rozmowie z „Gościem” tłumaczył, że - póki co - jest ich kilkuset.

Akcja zbierania podpisów rozpocznie się Godziną Ś. Nazwa kojarzy się z Godziną W, ogłaszającą wybuch powstania warszawskiego. Gorzelik przekonuje, że jest inaczej: – Godzina Ś to godzina obywatelskiego powstania. Ś to Ślązak.

Przypomnijmy, że w grudniu 2013 r.  Sąd Najwyższy nie zgodził się na wpisanie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do Krajowego Rejestru Sądowego. Takie dążenia składających wniosek sąd zinterpretował jako próbę osłabienia „jedności oraz integralności państwa polskiego”, podkreślając jednocześnie, że jest to sprzeczne z Konstytucją RP.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • MarcinB-om
  14.01.2014 17:54
  Jus terazki ida ło weta iże niy poradzóm znojś 100 tauzynów takich ludzi. ;)

  Już teraz mogę się założyć że nie będą wstanie znaleźć 100 tysięcy takich ludzi ;)
  doceń 4
 • JotDee
  14.01.2014 18:24
  Zwykła PO-lityka! Prowdziwych Ślonzoków nie poradzicie zrobić w ciula w tyn sposób.
  doceń 6
 • Viator
  15.01.2014 09:31
  Echt Ślonzok, co się rodził kajsik kole Rzeszowa abo i we Rzeszowie. To jest coś takigo, jak tyn cały gender. To może jo powinien ogłosić, że żech jest Szkotym abo Hiszpanym?
  doceń 5
 • slezan84
  15.01.2014 18:26
  Wszyscy jesteśmy katolikami i nie możemy łamać współbraciom sumień w kwestii tożsamości. Tu nie funkcjonuje chrześcijańskie napomnienie. Moim zdaniem Ślązacy są mniejszością etniczną i żadne krzyki i płaszcze polskich nacjonalistów nie zagłuszą tego faktu.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama