Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ksiądz ukarany suspensą

Ksiądz, który spowodował pod wpływem alkoholu kolizję drogową, został ukarany suspensą.

Do tej kolizji doszło 27 grudnia zeszłego roku w Zwonowicach pod Rybnikiem. Według "Tygodnika Rybnickiego", który pierwszy napisał o tej sprawie, ksiądz miał 2,08 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wczoraj (9 stycznia) władza duchowna zastosowała wobec księdza sankcję kanoniczną w postaci suspensy. Jest to bardzo poważna kara polegająca na zawieszeniu księdza w wykonywaniu wszystkich czynności kapłańskich, które wynikają ze święceń. Nie może on np. odprawiać Mszy św. ani spowiadać. Dodatkowo katowicka kuria skierowała go na leczenie.

– Zawsze prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest rzeczą bardzo naganną, a nawet grzeszną – komentuje ks. Łukasz Gaweł, rzecznik archidiecezji katowickiej. Dodaje, że wobec kapłana można zastosować upomnienie, pozbawienie urzędu oraz właśnie skierowanie na leczenie i suspensę. Poza tym ksiądz podlega w normalny sposób prawu państwowemu.

Ksiądz, który spowodował kolizję w Zwonowicach, i tak już jednak nie pełni żadnych urzędów, więc nie można było go ich pozbawić. Nie był ani proboszczem, ani wikarym, ani kapelanem, lecz – ze względu na stan zdrowia – mieszkał w swoim domu w Gaszowicach koło Rybnika.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • _jasiek
    10.01.2014 20:08
    Suspendować to trzeba za wynaturzenia w sprawowaniu Kultu Bożego, samowolkę liturgiczną, zakłamywanie Prawd Wiary a nie za takie sprawy kwalifikujące się do sądów cywilnych.
  • szamantak
    10.01.2014 21:23
    "bardzo naganną, a nawet grzeszną"? Chyba raczej "bardzo grzeszną". Ciągle jednak króluje moralność, mówiąca, że trzeba się spowiadać z każdego brzydkiego słowa i opuszczonego pacierza, ale z jeżdżenia po pijaku to dopiero jak ktoś zginie w wypadku.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama