Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Świętowanie z biskupami

6 stycznia obchodzimy rocznicę święceń biskupich abp. Skworca i urodziny abp. Szymeckiego.

W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia przypada 16. rocznica święceń biskupich metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, które przyjął z rąk Jana Pawła II w bazylice św. Piotra na Watykanie. Uroczysta Msza św., która rozpocznie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12, będzie również okazją do dziękczynienia Bogu za 90 lat życia abp. Stanisława Szymeckiego, emerytowanego arcybiskupa białostockiego, pochodzącego z archidiecezji katowickiej. Do udziału w niej zaproszeni są kapłani i diecezjanie.

Arcybiskup Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach. W wieku 7 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Francji. Tam w roku 1947 przyjął święcenia kapłańskie. W 1948 r. wrócił do Katowic. W latach 1949–1957 był sekretarzem i kapelanem biskupa Stanisława Adamskiego. Od 1966 r. pełnił funkcję wicerektora, a od 1968 r., przez 10 lat – rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. W latach 1978–1980 był proboszczem parafii św. Wojciecha w Mikołowie i dziekanem dekanatu mikołowskiego. W 1980 r. został wicerektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 27 marca 1981 r. został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji kieleckiej. Święcenia biskupie otrzymał 12 kwietnia 1981 r. w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II. 15 maja 1993 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim i pełnił ten urząd aż do osiągnięcia wieku emerytalnego w roku 2000.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama