Nowy numer 44/2020 Archiwum

Doceńmy wartość rodziny

- Doceńmy wartość wspólnoty rodzinnej i parafialnej - powiedział abp Skworc podczas Mszy św. w katowickiej archikatedrze sprawowanej w Nowy Rok.

Metropolita przypomniał też, że fundamentalną szkołą braterstwa jest rodzina, w której dzieci uczą się wzajemnego poszanowania, akceptacji i służby dla drugich. - Dlatego jeszcze raz trzeba podkreślić, że wszelkie ataki na rodzinę, próby jej demontażu - o czym napisaliśmy w "Liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny" - są w bliższej i dalszej perspektywie procesów społecznych niszczeniem relacji braterskich i siostrzanych. Niszczenie rodziny może być ostatecznie zasiewem konfliktów - powiedział z naciskiem abp Skworc. Wskazał też, że braterstwo jest drogą do pokoju. - Potrzeba naszej codziennej modlitwy, życia z Bogiem, spotykania Go w Jego słowie i Eucharystii, abyśmy stawali się ludźmi pokój czyniącymi - zauważył metropolita i przypomniał, że ludzie pokój czyniący na co dzień żyją blisko Boga. - Im dalej od Niego jesteśmy, tym bardziej niespokojne staje się nasze serce, tym więcej niepokoju między ludźmi, tym więcej konfliktów i krzywd - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że pokój nie jest skutkiem zaniechania i "nic nierobienia", lecz jest owocem działania i zaangażowania w budowanie braterstwa między ludźmi na poziomie rodziny, sąsiedztwa, lokalnej społeczności i całego narodu. Metropolita zauważył, że brak braterstwa przyczynia się również  do ubóstwa. Wyróżnił tu także ubóstwo w relacjach, ujawniające się w słabych więziach rodzinnych, małżeńskich i wspólnotowych. Jego owocem jest samotność i smutek, które pociągają za sobą nałogi i depresje. - Tym bardziej należy docenić dziś wartość wspólnoty rodzinnej i parafialnej - zaznaczył abp Skworc. Nawiązując do trwającego II Synodu Archidiecezji Katowickiej, zachęcił do refleksji nad jakością życia parafialnego. - Zastanówmy się nad tym, czy nasze parafie są rodziną rodzin i wspólnotą wspólnot - zaproponował.

Arcybiskup podkreślił wartość hasła adwentowych Rorat z "Małym Gościem Niedzielnym", które brzmiało "uBoga droga". Przypomniał, że papież Franciszek w specjalnym liście podziękował za przygotowanie Rorat i uczestnictwo w nich. Jako sposób przezwyciężania ubóstwa metropolita wskazał postawę umiaru, która - jak pisze w orędziu papież Franciszek - jest też formą krzewienia braterstwa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama