Nowy numer 3/2019 Archiwum

Szczegóły pogrzebu Wojciecha Kilara

Mieszkańcy, którzy chcą złożyć hołd zmarłemu Wojciechowi Kilarowi, mogą wpisać się do ksiąg kondolencyjnych, wystawionych w poniedziałek w katowickich urzędach - miejskim i wojewódzkim.

Wojciech Kilar zmarł w niedzielę po ciężkiej chorobie. Miał 81 lat. Od ponad 60 związany był z Katowicami, kilka lat temu został honorowym obywatelem tego miasta.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim księga kondolencyjna została wystawiona przy wejściu od strony ul. Jagiellońskiej. W Urzędzie Miasta Katowice księgę wyłożono w sali nr 209. Mieszkańcy, którzy chcą złożyć hołd słynnemu kompozytorowi, będą mogli wpisywać się do ksiąg do końca tygodnia w godzinach pracy urzędów.

W Muzeum Historii Katowic mieszkańcy mogą natomiast obejrzeć partyturę "Uwertury uroczystej" skomponowanej przez Wojciecha Kilara z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom. W 2011 r. kompozytor przekazał rękopis na cele dobroczynne. Zwycięzcy aukcji przekazali partyturę muzeum.

Uroczystości pogrzebowe Wojciecha Kilara odbędą się w sobotę. Oprawę muzyczną przed mszą w Archikatedrze Chrystusa Króla zapewnią artyści z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Śląskiej, Orkiestry Aukso, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Mszy św. ma przewodniczyć metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Po mszy urna z prochami kompozytora zostanie złożona do grobu na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, gdzie przed kilkoma laty pochowano żonę Kilara, Barbarę. Udział w uroczystościach mają wziąć m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezydent Katowic Piotr Uszok.

Wojciech Kilar urodził się w 1932 r. we Lwowie. Od wielu lat mieszkał w Katowicach, które nazywał drugą, po Lwowie, "małą ojczyzną". Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej. Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 150 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.

« 1 »

Zobacz także

  • Stanisław_Miłosz
    30.12.2013 16:54
    W przypadku tak dla Polski zasłużonej osoby jak Wojciech Kilar państwo polskie reprezentować powinien ktoś wyższej rangi niż jakiś tam minister kultury Zdrojewski. Z powodu przebytej operacji goleni prezydent chyba nie mógłby uczestniczyć w pogrzebowych uroczystościach, pozostają zatem premier i marszałkowie sejmu i senatu. Jeszcze czas by to naprawić.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy