Nowy numer 3/2019 Archiwum

Referendum ws. podziału Czerwionki-Leszczyn nieważne

Gmina Czerwionka-Leszczyny (powiat rybnicki) nie zostanie podzielona na trzy odrębne jednostki samorządu. Niedzielne referendum w tej sprawie jest nieważne z uwagi na zbyt niską frekwencję - poinformowano w miejskiej komisji ds. referendum.

Przewodniczący komisji Józef Zaskórski powiedział PAP, że frekwencja wyniosła 6,96 proc. Aby referendum było ważne, powinno wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych.

Spośród 33272 uprawnionych do urn poszło zaledwie 2317. Ważnych głosów oddano 2293. 1472 mieszkańców chciało podziału gminy, 821 było temu przeciwnych.

Inicjatorzy referendum chcieli, by Czerwionka-Leszczyny została podzielona na: Leszczyny (wraz z sołectwami Przegędza i Książenice), Czerwionkę (z Czuchowem i Dębieńskiem) oraz gminę Bełk (z sołectwami Palowice, Szczejkowice i Stanowice).

Pomysłodawcy podziału są zdania, że gmina w obecnej formie jest sztucznym, źle zarządzanym tworem, a pieniądze z budżetu są w niej niesprawiedliwie dzielone pomiędzy poszczególne sołectwa i dzielnice. Innego zdania są lokalne władze, które wskazywały, że rozłam wiązałby się z olbrzymimi kosztami i zwiększeniem liczby zatrudnionych urzędników.

Czerwionka-Leszczyny łączy w sobie typowo miejski charakter kilku dzielnic z rolniczymi obszarami sołectw. W gminie mieszka 41 tys. mieszkańców, z czego 28 tys. zamieszkuje miasto, pozostała część mieszka w sześciu sołectwach wchodzących w skład gminy.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy