Nowy numer 3/2019 Archiwum

Świętochłowice wychodzą z GZM

Tak zadecydowali radni opozycji podczas sobotniej sesji Rady Miasta.

Decyzja o opuszczeniu przez miasto Górnośląskiego Związku Metropolitalnego została podjęta głosami radnych opozycji. Mają oni w 23-osobowej Radzie Miasta bezwzględną większość: 12 głosów.

Uchwała oznacza, że Świętochłowice opuszczą Związek za ok. 6 miesięcy, bo tyle wynosi okres wypowiedzenia członkostwa. Co ciekawe przewodniczącym GZM jest prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski. O swoim stanowisku w tej sprawie ma on poinformować podczas niedzielnej konferencji prasowej.

Górnośląski Związek Metropolitalny powstał w 2007 r. Obecnie zrzesza następujące miasta: Bytom, Chorzów, Gliwice, Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze. Założeniem projektu było stworzenie silnej aglomeracji, która będzie w stanie skutecznie konkurować o środki potrzebne do rozwoju poszczególnych miast członkowskich. Niestety obecne przepisy znacznie utrudniają wspólne działanie. Dotąd nie udało się również uchwalić ustawy aglomeracyjnej. 

Najbardziej znaną inicjatywą GZM jest grupowy przetarg na zakup energii elektrycznej dla samorządów i ich instytucji, dzięki któremu gminy oszczędziły w 2013 r. ok. 8 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy