GN 47/2020 Archiwum

W czwartek otwarcie wystawy o kard. Hlondzie

"August Hlond - prymas czasu narodowych wyborów" - to pełny tytuł wystawy. Jej otwarcie odbędzie się w czwartek o godz. 10.30 przy ul. Mariackiej w Katowicach. Ekspozycja będzie dostępna do 15 stycznia 2014 r.

Termin otwarcia wystawy i miejsce jej prezentowania nie są przypadkowe. Dokładnie 91 lat temu, 17 grudnia 1922 r., w kościele Mariackim odbył się ingres administratora apostolskiego ks. Augusta Hlonda, ścisłe związany z powrotem części Górnego Śląska do Macierzy i dążeniem do usamodzielnienia od biskupstwa wrocławskiego.

Wystawa zawiera 35 plansz, na których zaprezentowano postać kard. Hlonda (1881-1948), prymasa Polski, jego życie oraz posługę w trudnych czasach budowy restytuowanej II RP, podczas II wojny światowej i w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Tłem dla postaci kardynała i jego życia są zarys historii Górnego Śląska w okresie walk o polskość tych ziem, zarys historii Polski i losów Polaków w okresie II wojny światowej oraz w początkowym okresie kształtowania systemu totalitarnego na ziemiach polskich przez komunistów. Kolejne wydarzenia z życia prymasa ilustrowane są fotografiami i innymi materiałami, m.in. fragmentami rękopisów, wycinkami z czasopism, dokumentami, pieczęciami oraz kartami notatnika kardynała. Opis towarzyszący fotografiom jest wprowadzeniem do lekcji historii najnowszej.

Ekspozycja została przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, pod nadzorem merytorycznym dr. Andrzeja Drogonia. W wernisażu wystawy wezmą udział m.in. Krystyna Siejna, wiceprezydent miasta Katowice, ks. dr Andrzej Suchoń, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, oraz dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama