Nowy numer 09/2024 Archiwum

Pseudokibice rozrabiali pod "Wujkiem"

Prawdopodobnie jeszcze we wtorek usłyszą zarzuty pseudokibice, zatrzymani po burdach, do których doszło w poniedziałek przy katowickiej kopalni Wujek. Policja zatrzymała łącznie 32 osoby identyfikujące się z Ruchem Chorzów, które starły się z kibicami GKS Katowice.

Do starć szalikowców Ruchu i GKS-u doszło na krótko przed uroczystościami 32. rocznicy pacyfikacji Wujka. Kibice katowickiego klubu oficjalnie brali udział w tych obchodach i zostali nawet przywitani przez organizatorów. Jednak na krótko przed rozpoczęciem uroczystości, przy kopalni pojawiła się grupa pseudokibiców Ruchu. Doszło do szamotaniny, w której - z obu stron - wzięło udział ok. 200 osób.

Według policji, to szalikowcy Ruchu dążyli do siłowej konfrontacji i zaatakowali sympatyków GKS-u, gdy ci szli na wyznaczone miejsce w pobliżu Krzyża-Pomnika. Gdy doszło do starć, policjanci użyli pałek służbowych i gazu.

"Zatrzymani to m.in. mieszkańcy Chorzowa, Piekar Śląskich, Katowic i Siemianowic Śląskich. Ostatnią noc spędzili w policyjnej izbie zatrzymań. Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj usłyszą zarzuty, dotyczące najpewniej udziału w nielegalnym zbiegowisku" - powiedział we wtorek PAP rzecznik katowickiej policji komisarz Jacek Pytel.

Według Kodeksu karnego, kto bierze czynny udział w zbiegowisku "wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie", podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności.

Według policji, podczas zajść przy kopalni jedna osoba została ranna - doznała obrażeń głowy. Pomocy udzieliła jej załoga karetki pogotowia.

Same poniedziałkowe uroczystości upamiętniające 32. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek przed Krzyżem-Pomnikiem przebiegły bez większych zakłóceń. Grupa kibiców w ich trakcie wznosiła okrzyki "Cześć i chwała bohaterom". Podobnie było przed rokiem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy