Nowy numer 09/2024 Archiwum

"Gościowy" album o Ameryce Południowej

Dziennikarze GN wybrali się na koniec świata, by przyjrzeć się tamtejszemu Kościołowi.

Gdy papież Franciszek po raz pierwszy pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra, mówił, że kardynałowie „poszli znaleźć go prawie na końcu świata”. Reporterzy „Gościa Niedzielnego” postanowili odwiedzić ów „koniec świata”, by przekonać się na własne oczy, jak wygląda Kościół na kontynencie, z którego pochodzi nowy papież.

Właśnie ukazała się książka, która jest owocem podróży dziennikarzy „Gościa” po dziewięciu krajach Ameryki Południowej. Jej trzon stanowią reportaże, które złożyły się na wakacyjny cykl „Kościół na końcu świata”. Zebrany przez nas materiał okazał się jednak o wiele bogatszy, dlatego postanowiliśmy dołączyć do niniejszego wydania inne teksty poświęcone tej tematyce, również będące owocami naszych wypraw.

Podczas wędrówek po odległym kontynencie dotknęliśmy biedy, którą znaliśmy przedtem tylko z książek i filmów. Odwiedziliśmy slumsy i miejsca, gdzie ludzie mieszkają w glinianych lepiankach albo szałasach z palmowych liści. Ale oprócz problemów społecznych ukazujemy radosną, żywą wiarę, której uczyliśmy się zwłaszcza od najbiedniejszych. Nie mogliśmy też pozostać obojętnymi na piękno, którego doświadczaliśmy na każdym kroku. Dlatego fotoreporterzy utrwalali na zdjęciach kolorowe manty andyjskich górali, uśmiechy indiańskich dzieci, wynurzające się z mgły zatoki Chile. To obrazy, których nie da się zapomnieć.

Promocja książki z udziałem autorów: Szymona Babuchowskiego i Leszka Śliwy oraz fotoreportera Romana Koszowskiego odbędzie się w poniedziałek 16 grudnia o godz. 18.00 w sali konferencyjnej "Gościa Niedzielnego" przy ul. Wita Stwosza 11 w Katowicach. Spotkanie poprowadzi Marcin Jakimowicz, a rozmowom towarzyszyć będzie muzyka latynoska w wykonaniu duetu Pedro y Mari.

Album jest już dostępny w sklepie internetowym: www.sklep.wiara.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy