Podpisanie umowy o depozycie eksponatów pomiędzy Muzeum Śląskim i Muzeum Archidiecezjalnym.
– Nie waham się nazwać tego wydarzenia historycznym. Nie tylko dlatego, że dotyczy materialnych świadectw historii. Dzisiaj ponawiamy wydarzenie, które miało miejsce w 1938 r. Wtedy, decyzją ówczesnego biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego, do depozytu nowo zbudowanego Muzeum Śląskiego zostały przekazane zabytki sztuki sakralnej – powiedział abp Wiktor Skworc.
Umowa o przekazaniu w depozyt eksponatów podpisana została pomiędzy Archidiecezją Katowicką a Muzeum Śląskim. Sygnatariuszami porozumienia byli abp Skworc, metropolita katowicki, oraz dr Dominik Abłamowicz, dyrektor Muzeum Śląskiego.
W depozyt zostaną przekazane eksponaty dotąd prezentowane w Muzeum Archidiecezjalnym. Są to przede wszystkim zbiory dzieł śląskiej sztuki sakralnej z okresu gotyku. To ok. 60–70 niezwykle cennych i unikatowych eksponatów. – Sztuka, zwłaszcza późnogotycka, to przede wszystkim rzeźba. Mamy także parę obrazów i jeden witraż. To jedyny śląski witraż z połowy XV w. – wyjaśnił ks. Leszek Makówka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. – Przekazujemy w depozyt znaczną część naszych zbiorów. Nie wszystko, ponieważ są eksponaty, które są depozytem poszczególnych parafii.
Lista obiektów, które będą eksponowane w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, ciągle jeszcze nie jest zamknięta. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XIV i XV wieku. Umowa przewiduje 25-letni okres wypożyczenia, jednak obie strony mogą dokonać zmiany lub przedłużenia czasu jej obowiązywania.
Obaj sygnatariusze – abp Skworc i dyrektor Abłamowicz – przypomnieli, że podpisane właśnie porozumienie jest „powrotem do historii”. Kolekcja gotyku śląskiego powstała bowiem z inicjatywy prof. Tadeusza Dobrowolskiego, pierwszego dyrektora Muzeum Śląskiego. W pierwotnych zamierzeniach miała być prezentowana w gmachu muzeum, który na początku II wojny światowej rozebrali Niemcy. Zbiór uległ wtedy rozproszeniu, część eksponatów bezpowrotnie zaginęła. Udało się ocalić obiekty przechowywane w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Po wojnie kolekcja została ona podzielona. Część wystawiano w Bytomiu, a część w katowickim Muzeum Archidiecezjalnym.
Połączone na nowo zbiory, uzupełnione o obiekty kupione w ostatnich latach przez Muzeum Śląskie, będą prezentowane na poziomie II nowego muzeum, w obrębie największej z sal ekspozycyjnych. W sąsiedztwie znajdzie się m.in. wystawa poświęcona historii Śląska i sztuce nieprofesjonalnej. Otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego planowane jest jesienią przyszłego roku.
Więcej przeczytasz w świątecznym numerze katowickiego dodatku GN.