Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wielki zapomniany

W 75. rocznicę śmierci abp. ormiańskiego Józefa Teodorowicza w Bibliotece Śląskiej w Katowicach otwarto wystawę jemu poświęconą.

Arcybiskup Teodorowicz zmarł 4 grudnia 1938 r. we Lwowie. W dniu jego śmierci władze państwowe ogłosiły żałobę narodową. 9 grudnia jego ciało zostało wystawione w pałacu arcybiskupim. W ciągu dwóch pierwszych dni oddało mu ostatni hołd 100 tys. żałobników. „Od 40 lat imię śp. arcybiskupa Teodorowicza unosiło się nad naszym krajem, jako wielkiego mówcy, kaznodziei, orędownika spraw Bożych, obrońcy praw ojczyzny.

Dlatego ks. arcybiskup Teodorowicz panegiryku nie potrzebuje. Wystarczą mu jego dzieła, jego czyny, jego całe życie” – mówił w czasie pogrzebu abp Adam Stefan Sapieha. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył prymas Polski kard. August Hlond wraz z episkopatem, władze państwowe i miasta, przedstawiciele różnych środowisk oraz rzesze wiernych. Katowicka wystawa jest częścią tygodnia pamięci organizowanego przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Na planszach znaleźć można informacje o życiu i działalności arcybiskupa, m.in. jako posła do Sejmu Ustawodawczego w latach 1919–1922; jego korzeniach czy talencie kaznodziei. Wystawa pokazuje także historię polskich Ormian, ich kulturę, religię oraz język. Będzie dostępna do 31 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama