Nowy numer 37/2021 Archiwum

Rodzina Miłością Wielka

Biskupi metropolii górnośląskiej ogłosili Rok Rodziny. Rozpocznie się on w pierwszą niedzielę Adwentu i potrwa do 28 grudnia 2014 r., czyli do Niedzieli Świętej Rodziny.

Arcybiskup Wiktor Skworc (archidiecezja katowicka), bp Jan Kopiec (diecezja gliwicka) oraz bp Andrzeja Czaja (diecezja opolska) wystosowali list pasterski. Jego treść wierni usłyszą w niedzielę 1 grudnia.

W dokumencie czytamy: "Rok Rodziny w naszej metropolii będziemy przeżywać pod hasłem: »Rodzina Miłością Wielka«. Rodzina chrześcijańska to komunia-wspólnota osób, zanurzona przez sakrament małżeństwa w miłości Bożej i urzeczywistniająca się we wzajemnej miłości męża i żony, rodziców i dzieci. Jej doskonałym wzorem jest Święta Rodzina z Nazaretu, którą obieramy na patrona Roku".

Biskupi zwracają uwagę na problemy ekonomiczne, jakie spotykają współczesne rodziny, związany z nim niski przyrost naturalny oraz emigrację. Jednocześnie zauważają, że w wielu rodzinach na Górnym Śląsku oraz Śląsku Opolskim zanika troska o żywą wiarę i religijne wychowanie dzieci. Hierarchowie kościelni podkreślają, że wzrasta liczba rozpadających się małżeństw, co wynika także z braku dojrzałości i właściwego przygotowania do sakramentu. Taka sytuacja, według biskupów, jest również wynikiem zaniku ducha ofiary.

Biskupi nawołują do ponownego przyjrzenia się rodzinie jako podstawowej komórce społecznej oraz właściwemu środowisku osobowego rozwoju człowieka. Przypominają wartość Eucharystii, modlitwy w intencji rodziny oraz spotkań formacyjnych jej poświęconych.

"W pracy duszpasterskiej zauważamy konieczność lepszego uświadomienia tej potrzeby i podjęcia intensywniejszej pracy formacyjnej, zwłaszcza wśród dzieci, młodzieży, narzeczonych i młodych małżonków. Chodzi o umocnienie przekonania, że sakramentalne małżeństwo i rodzina jest skarbem, dziecko błogosławieństwem, a wzajemna miłość sensem życia" – tłumaczą biskupi.

Duchowym przewodnikiem Roku Rodziny będzie błogosławiony Jan Paweł II, nazywany także Papieżem Rodziny.

Pełny tekst listu tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama