Chcieli chóru polskiego

Mysłowicki Chór św. Grzegorza, działający przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, świętuje swoje 85-lecie.

Podczas koncertu jubileuszowego nie zapomniano o tych członkach chóru, którzy kiedyś w nim śpiewali, a teraz śpiewają w niebiańskim chórze.

Początki tego chóru kościelnego sięgają roku 1928. W parafii wówczas istniał już jeden chór - niemiecki - pod wezwaniem św. Cecylii (Pfarrer Sankt Ceacilliem Verein). Parafianie chcieli jednak założyć polski chór kościelny. Rozesłano więc zaproszenia do mysłowiczan, aby zwołać zebranie konstytucyjne.

25 listopada 1928 r. odbyło się pierwsze zebranie wyborcze w sali Domu Związkowego, na którym obecnych było 18 osób. Na prezesa zarządu wybrano ówczesnego proboszcza ks. prał. Teofila Bromboszcza (późniejszego sufragana katowickiego). Na tym zebraniu odczytano statut Związku Chórów Kościelnych Diecezji Śląskiej w Katowicach i nadano nazwę: Polski Chór Kościelny Świętego Grzegorza w Mysłowicach.

W latach 1930–1939 chór liczył 60–90 czynnych członków. Spotykali się dwa razy w tygodniu, chór często występował, zarówno w kościołach, jak i plenerze. Organizowane były spotkania i wycieczki. W 1938 roku – 13 listopada – w Katolickim Domu Ludowym chór wykonał przedstawienie pt. „Święta Cecylia”, do którego muzykę skomponował ks. Antoni Chlondowski, brat prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.

W czasie wojny chór zawiesił działalność, którą wznowiono na początku 1945 r., dzięki organiście Ottonowi Wydrze. Był on dyrygentem chóru do 1967 roku. W 1946 r. chór liczył 70 członków i miał własną orkiestrę symfoniczną. W repertuarze były Msze znanych kompozytorów, a także znane utwory klasyczne. W latach 50. ubiegłego wieku wszystkie organizacje kościelne zostały rozwiązane. Mimo to, chór działał bardzo intensywnie pod nazwą Miłośnicy Pieśni Kościelnej, upiększając bogatym repertuarem święta kościelne.

Od 1969 do 1982 r. dyrygentem był organista parafialny Roman Jędruś. W latach 1982–2010, gdy proboszczem w parafii NSPJ był ks. Gerard Gulba, funkcję dyrygenta objął Alojzy Bara, który czynnie uczestniczył w działalności chóru na rzecz kultywowania muzyki chóralnej i sakralnej na Śląsku. W tym miejscu warto wspomnieć, że A. Bara członkiem Chóru św. Grzegorza został w 1945 r. Zawsze chętnie pracował z zespołem nie tylko jako solista, ale także jako dyrygent i zastępca dyrygentów, co czyni do dnia dzisiejszego.

W tym czasie Chór św. Grzegorza nadal powiększał swój repertuar i czynnie brał udział w życiu parafii. Występował na licznych koncertach zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Austrii i Czechach. Po wielu latach zmian i przemian XX wieku, Chór św. Grzegorza wkroczył w XXI wiek, nie tracąc wiele ze swojego uroku artystyczno-muzycznego. Od roku 2010 nowym dyrygentem została Anna Palka przy wsparciu i pomocy Alojzego Bary i organisty Tomasza Janusza.

„Grzegorzowi” chórzyści nadal upiększają swoim śpiewem uroczystości liturgiczne, uczestniczą w występach i koncertach w naszej archidiecezji i poza nią, otrzymując wyróżnienia i dyplomy. Mimo upływu 85 lat, Chór św. Grzegorza zachowuje i realizuje swoje pierwotne założenia – śpiewa na chwałę Boga i dla ludzi. I tak, jak na początku swojej działalności, łączy modlitwę z muzyką oraz poznawanie świata z rozrywką.

Dziś do Chóru św. Grzegorza należą 22 osoby:

SOPRANY: Danuta Chycka, Maria Drewniak, Irena Kopernok, Barbara Mosler, Jadwiga Seweryn, Stanisława Szewc, Elżbieta Wiśniewska, Lidia Wola.

ALTY: Małgorzata Augustyn, Antonina Kowalczyk, Genowefa Migała, Antonina Wieczorek.

TENORY: Jan Drewniak, Jan Ficek, Roman Kłusak, Bronisław Król, Andrzej Migała, Waldemar Oślizło.

BASY: Waldemar Bara, Józef Kowalski, Krzysztof Pejaś, Antoni Tomala.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..