Podczas ingresu 26 listopada 2011 r. prosił o modlitwę. Zapewniał, że w zamian odwdzięczy się oddanym pasterzowaniem śląskiemu Kościołowi.
Po dwóch latach od objęcia posługi w archidiecezji katowickiej metropolita nadal nawołuje do modlitwy. Podczas Eucharystii w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w nawiązaniu do rocznicy II Synodu Archidiecezji Katowickiej, mówił, że pierwszym jego owocem jest wytrwała modlitwa. – Bardzo za nią dziękuję i nadal proszę: módlcie się wraz ze mną za nasz Kościół. Módlcie się też i za mnie – prosił.
W dzień ingresu wśród priorytetów swojej posługi pasterskiej abp Wiktor Skworc wymieniał troskę o rodziny dotknięte biedą duchową oraz materialną, o zagubionych duchowo, młodzież, emigrantów oraz ich bliskich.
Nowy metropolita katowicki zastąpił odchodzącego na emeryturę abp. Damiana Zimonia, który kierował archidiecezją 26 lat. W uroczystym ingresie w katedrze Chrystusa Króla uczestniczyli nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, kard. Franciszek Macharski oraz kard. Józef Glemp.
– Przyjmijcie abp. Skworca ze śląską gościnnością i życzliwością, wspierając go dobrą radą jako swojego arcybiskupa i pasterza – mówił abp Kowalczyk.
W czasie dwuletniej posługi abp. Skworca m.in. ukończono i złożono Positio w procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego, rozpoczął się II Synod Archidiecezji Katowickiej. We wrześniu tego roku metropolita w Doniecku poświęcił tablice upamiętniające 50 tys. Ślązaków wywiezionych przez Sowietów na Wschód. 24 listopada 2013 r. rozpoczął proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy.
Metropolita katowicki Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 roku w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 19 kwietnia 1973 r. w Katowicach. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1998 r. w Rzymie. Został ordynariuszem diecezji tarnowskiej. Arcybiskupem metropolitą katowickim został mianowany 29 października 2011 roku. Abp Skworc jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii Kościoła.