Nowy numer 38/2021 Archiwum

Śpiewanie w ruchu

Jest ich blisko pięćdziesięcioro. Większość z nich spotkała się wczoraj po raz pierwszy, a już na koniec warsztatów wystąpili razem podczas koncertu.

W Świętochłowicach w Centrum Kultury Śląskiej od 16-17 listopada odbywają się I Warsztaty Gospel. W zajęciach biorą udział osoby z naszego regionu. Część z nich na co dzień nie ma nic wspólnego z muzyką.

- Dawno temu śpiewałam w harcerskim zespole pieśni i tańca. Od lat się jednak tym nie zajmuję. Teraz jestem fotografem i z muzyką mam do czynienia podczas wesel, gdzie robię zdjęcia – mówi Aleksandra Dutkowiak z Zabrza. - O warsztatach gospel myślałam już od paru lat. Kiedyś odbywały się one w moim mieście, ale nie miałam wtedy czasu. Dlatego szukałam innych możliwości. I tak znalazłam te warsztaty. Bardzo się cieszę, że tu jestem. Gospel to naprawdę wspaniała muzyka. Cały czas są z nami prowadzący i zespół, który nam akompaniuje. Nie ma żadnego podkładu z kasety. Na dzisiejszy koncert zaprosiłam męża i dzieci. Dzisiaj przyjechałam tu z koleżanką poznaną wczoraj - dodaje. - Odebrała mnie spod samego domu - śmieje się Justyna Gawron z Rudy Śląskiej. - Moja fascynacja gospel zaczęła się parę lat temu, gdy byłam na koncercie powarsztatowym w Dąbrowie Górniczej. Wtedy zaprosiła mnie koleżanka, która brała w warsztatach udział. Mam nadzieję, że przyjaciele i znajomi, których ja zaprosiłam, też się zarażą tą muzyką. To są cudowne dźwięki. Nie sposób ich śpiewać, nie poruszając się. Już wczoraj podczas prób wszyscy „się bujaliśmy”. W dodatku śpiewając, tworzymy wspólnotę, co jest wspaniałe. Śpiewanie w ruchu   Przed śpiewaniem Colin Vassell kazał uczestnikom warsztatów rozruszać się. Każdy miał masować swojego sąsiada. Anna Derkowska Jak zapewniają organizatorzy ze Śląskiego Stowarzyszenia Gospel, to czar tej muzyki sprawił, że zorganizowali warsztaty. - Karol Lisowski brał udział w takich zajęciach już w gimnazjum. Później zorganizował spotkanie w Rudzie Śląskiej. Wtedy mu pomagałam, a teraz zrobiliśmy zajęcia w CKŚ. Wybraliśmy to miasto, bo tutaj chodziliśmy do szkoły salezjańskiej. No i nie było w Świętochłowicach do tej pory takich zajęć. Mamy nadzieję, że te warsztaty staną się tradycją. Chcemy bowiem wykształcić gospelową publiczność. Poza tym pragnę przekazać moją fascynację tym, że grupa nieznanych sobie osób po dwóch dniach ćwiczeń potrafi śpiewać w zgodnym chórze - mówiła Agata Lorek.

Warsztaty prowadzą Karen Gibson oraz Colin Vassell. Koncert finałowy odbędzie się w CKŚ w niedzielę o 18.00. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama