Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kto poprowadzi przewodnika?

180 przewodników PTTK z województwa śląskiego przyjechało na pielgrzymkę do Matki Bożej Piekarskiej.

O tym, że przewodnik nie może tracić z oczu celu wędrówki, a w szczególności tego, że celem każdej wędrówki jest ostatecznie niebo, mówił w homilii ks. Grzegorz Olszowski, wikariusz generalny archidiecezji katowickiej. Nawiązując do czytanej wcześniej Ewangelii, dodał, że podobnie, jak ważna jest wytrwałość w wędrówce, tak dla każdego człowieka wiary ogromnie ważna jest wytrwałość w modlitwie. Mówił, że przewodnik, wbrew pozorom, też potrzebuje prowadzenia. Osobą, która chce go prowadzić, jest Jezus.

Mszę św. w sanktuarium z księdzem Olszowskim koncelebrowali kapelani przewodników: ks. Piotr Wenzel z archidiecezji katowickiej i ks. Sławomir Młodzik z diecezji gliwickiej. Przewodnicy wysłuchali też w Piekarach wykładów. Tematem przewodnim była 330-rocznica odsieczy wiedeńskiej. Jan III Sobieski, ciągnąc w wojskami na Wiedeń, odwiedził bowiem sanktuarium piekarskie i modlił się tu o zwycięstwo. Przyjechał, bo sława otaczająca Matkę Bożą Piekarską była wtedy ogromna, nie tylko na Śląsku, ale zwłaszcza w Czechach. Po zwycięskiej bitwie przysłał Maryi w podziękowaniu piękny kielich, który można oglądać w muzeum sanktuaryjnym do dzisiaj.

Kolejną okazją do spotkania przewodników z województwa śląskiego będą rekolekcje, które w sanktuarium „na Górce” w Szczyrku wygłosi dla nich w weekend od 29 listopada do 1 grudnia ks. Sławomir Młodzik.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama