Nowy numer 38/2021 Archiwum

Kto poprowadzi przewodnika?

180 przewodników PTTK z województwa śląskiego przyjechało na pielgrzymkę do Matki Bożej Piekarskiej.

O tym, że przewodnik nie może tracić z oczu celu wędrówki, a w szczególności tego, że celem każdej wędrówki jest ostatecznie niebo, mówił w homilii ks. Grzegorz Olszowski, wikariusz generalny archidiecezji katowickiej. Nawiązując do czytanej wcześniej Ewangelii, dodał, że podobnie, jak ważna jest wytrwałość w wędrówce, tak dla każdego człowieka wiary ogromnie ważna jest wytrwałość w modlitwie. Mówił, że przewodnik, wbrew pozorom, też potrzebuje prowadzenia. Osobą, która chce go prowadzić, jest Jezus.

Mszę św. w sanktuarium z księdzem Olszowskim koncelebrowali kapelani przewodników: ks. Piotr Wenzel z archidiecezji katowickiej i ks. Sławomir Młodzik z diecezji gliwickiej. Przewodnicy wysłuchali też w Piekarach wykładów. Tematem przewodnim była 330-rocznica odsieczy wiedeńskiej. Jan III Sobieski, ciągnąc w wojskami na Wiedeń, odwiedził bowiem sanktuarium piekarskie i modlił się tu o zwycięstwo. Przyjechał, bo sława otaczająca Matkę Bożą Piekarską była wtedy ogromna, nie tylko na Śląsku, ale zwłaszcza w Czechach. Po zwycięskiej bitwie przysłał Maryi w podziękowaniu piękny kielich, który można oglądać w muzeum sanktuaryjnym do dzisiaj.

Kolejną okazją do spotkania przewodników z województwa śląskiego będą rekolekcje, które w sanktuarium „na Górce” w Szczyrku wygłosi dla nich w weekend od 29 listopada do 1 grudnia ks. Sławomir Młodzik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama