Patriota, który nie mógł wrócić do Polski

- Ojczyzna to przede wszystkim duchowe dziedzictwo kultury, dom, w którym nasz naród żyje od początku dziejów, z czego czerpie - mówił ojciec prowincjał Antonin Brząkalik.

- Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować świetlanej przyszłości - ta idea ojca prowincjała przewodniczyła uroczystej Mszy św. w bazylice ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

Wierni parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP mają swój lokalny autorytet. W tym roku szczególnie uroczyście obchodzili narodowe święto. Przy okazji Mszy św. w intencji ojczyzny, odbyło się poświęcenie tablicy upamiętniającej niezwykłego Polaka, dzielnego żołnierza i oddanego chrześcijanina - ks. Rafała Grzondziela.

Ksiądz Rafał był franciszkaninem urodzonym w panewnickim Kokocińcu. Przyjął imię zakonne Ignacy. Zasłużył się historii jako kapelan Związku Harcerstwa Polskiego i 2. Korpusu Wojska Polskiego na szlaku Zbaraż-Palestyna-Monte Cassino-Bolonia. Był kawalerem Orderu Virtuti Militari i Polonia Restituta. Został majorem Wojska Polskiego i kapelanem Wojsk Alianckich w Rzymie. Mianowany tytułem doktora honoris causa oraz Honorowym Obywatelem Bolonii. Będąc patriotą bez możliwości powrotu do kraju, pełnił funkcję duszpasterza Polonii w Kanadzie.

W modlitwie za naród i jego bohatera ks. Ignacego Rafała Grzondziela uczestniczyli m.in.: przedstawiciele kombatantów,  "Solidarności", uczniowie z VII LO im. Harcerzy Obrońców Katowic, a także wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna, wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Pietrasz wraz z radnymi, poseł Kazimierz Świtoń, prezes koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych por. rez. Krystyna Koczy z towarzyszącymi kombatantami oraz członkowie rodziny ks. Rafała.

Po uroczystym czuwaniu wszyscy chętni udali się do domu parafialnego. Tam wspólnie mogli wysłuchać znanych wierszy patriotycznych w recytacji "małych Polaków" z SP nr 9, SP nr 67 i Gimnazjum nr 35. Następnie odśpiewano żołnierskie pieśni. Organizator imprezy - student UŚ Kamil Kartasiński (pod patronatem ojca proboszcza Alana Ruska) - przybliżył zgromadzonym sylwetkę o. Ignacego.

Podczas spotkania głos zabrały również wiceprezydent Krystyna Siejna oraz Krystyna Koczy, które - poruszone działalnością dzieci i młodzieży - nawoływały do dalszych inicjatyw i pamięci o wielkiej historii. Przy kawie i herbacie panewniczanie w różnym wieku spędzali świąteczne popołudnie, wymieniając się wspomnieniami i uczestnicząc w krótkiej lekcji historii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..