Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Opoka, którą widać

Dyskusja o mocy świadectwa toczy się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Trwają tam IX Dni Duchowości.

Z prelekcjami przyjechali do Katowic m.in. księża pracujący na uczelniach Lublina, Warszawy i Rzeszowa. Tytuły ich wystąpień oraz wykładów profesorów z Uniwersytetu Śląskiego to m.in.: „Reakcja pogan na męczeństwo pierwszych chrześcijan”, „Czas Kościoła – świadectwo Ducha” czy „Wspólnotowy charakter świadectwa”.

Mszy św. w czasie Dni Duchowości przewodniczył ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Pod nieobecność chorego arcybiskupa Wiktora Skworca odczytał skierowane przez niego słowo do uczestników spotkania. Arcybiskup sporą jego część poświęcił początkowi pontyfikatu Franciszka. Zwrócił uwagę, że uderzająco często ten papież nazywa siebie „biskupem Rzymu”. Na co chce zwrócić uwagę? Według abp. Skworca – na słowa Chrystusa skierowane do świętego Piotra: „Ty jesteś Piotr – opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół”.

„Ta opoka nie jest tylko duchowa, niewidzialna. Jest nią papież Franciszek” – podkreślił arcybiskup w odczytanym słowie. Wyjaśniał, jak ważna jest świadomość, że Kościół jest zbudowany i wciąż budowany na ojcu świętym. A także i to, że jesteśmy członkami Kościoła – czyli Ciała Chrystusa – które On bardzo wyraźnie powierzył widzialnej głowie – to znaczy papieżowi.

Na koniec abp Skworc przypomniał słowa Carla Rahnera: „Chrześcijanin XXI wieku będzie mistykiem albo go w ogóle nie będzie”. „Czy te słowa nie odnoszą się przede wszystkim do tych, których laikat nazywa duchownymi?" – zadał pytanie księżom i klerykom, którzy stanowili przytłaczającą większość wśród gości seminaryjnej kaplicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy