Nowy numer 33/2018 Archiwum

Opoka, którą widać

Dyskusja o mocy świadectwa toczy się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Trwają tam IX Dni Duchowości.

Z prelekcjami przyjechali do Katowic m.in. księża pracujący na uczelniach Lublina, Warszawy i Rzeszowa. Tytuły ich wystąpień oraz wykładów profesorów z Uniwersytetu Śląskiego to m.in.: „Reakcja pogan na męczeństwo pierwszych chrześcijan”, „Czas Kościoła – świadectwo Ducha” czy „Wspólnotowy charakter świadectwa”.

Mszy św. w czasie Dni Duchowości przewodniczył ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Pod nieobecność chorego arcybiskupa Wiktora Skworca odczytał skierowane przez niego słowo do uczestników spotkania. Arcybiskup sporą jego część poświęcił początkowi pontyfikatu Franciszka. Zwrócił uwagę, że uderzająco często ten papież nazywa siebie „biskupem Rzymu”. Na co chce zwrócić uwagę? Według abp. Skworca – na słowa Chrystusa skierowane do świętego Piotra: „Ty jesteś Piotr – opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół”.

„Ta opoka nie jest tylko duchowa, niewidzialna. Jest nią papież Franciszek” – podkreślił arcybiskup w odczytanym słowie. Wyjaśniał, jak ważna jest świadomość, że Kościół jest zbudowany i wciąż budowany na ojcu świętym. A także i to, że jesteśmy członkami Kościoła – czyli Ciała Chrystusa – które On bardzo wyraźnie powierzył widzialnej głowie – to znaczy papieżowi.

Na koniec abp Skworc przypomniał słowa Carla Rahnera: „Chrześcijanin XXI wieku będzie mistykiem albo go w ogóle nie będzie”. „Czy te słowa nie odnoszą się przede wszystkim do tych, których laikat nazywa duchownymi?" – zadał pytanie księżom i klerykom, którzy stanowili przytłaczającą większość wśród gości seminaryjnej kaplicy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • owieczka_
    10.11.2013 06:57
    Ucieszyłam się, kiedy zobaczyłam red. Kucharczaka, bo jego obecność zmieniła trochę proporcje duchownych i świeckich i poczułam się mniej przytłoczona :)

    A wykłady naprawdę były ciekawe. Pełnienie misji prorockiej (otrzymanej w czasie Chrztu św.) wymaga łączności ze wspólnotą Kościoła,którego opoką jest Papież, który nie jest dyrektorem,prezesem czy kimś podobnym, ale jest namiestnikiem Głowy Kościoła czyli Chrystusa. Misja prorocka wymaga także tego, że aby głosić Słowo, trzeba się Nim najpierw karmić. Prawdziwego proroka poznaje się po tym, że jego świadectwo nie "przyklepuje" rzeczywistości, ale jego ludzkie słowa przekazujące Słowo, napotykają na opór słuchaczy czyli mają moc.
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama