Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pięciu poturbowanych górników

Do trzech silnych wstrząsów, z których najsilniejszy miał siłę ok. 3 stopni w skali Richtera, doszło w środę 6 listopada przed południem w należącej do Kompanii Węglowej kopalni Piekary. Poszkodowanych zostało pięciu górników, pracujących w zagrożonym rejonie.

Jak powiedział PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej, pierwszy wstrząs odnotowano o godz. 11.28, a kolejny - najsilniejszy - 20 minut później. Krótko po południu doszło do jeszcze jednego, słabszego, wstrząsu.

Epicentrum wstrząsów było ok. 700 m pod ziemią, w rejonie ściany wydobywczej. W strefie zagrożenia było pięciu górników, w tym jedna osoba dozoru. Pracownicy byli w trakcie ewakuacji, zarządzonej po pierwszym wstrząsie.

"Życiu rannych górników nie zagraża, na ten moment, niebezpieczeństwo. Ich obrażenia zdiagnozują lekarze. Ze wstępnych badań przeprowadzonych pod ziemią wynika, że doznali różnorodnych potłuczeń i złamań" - poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach Jolanta Talarczyk.

Podczas transportu na powierzchnię górnicy byli przytomni; trzej szli o własnych siłach. Wszyscy poszkodowani są hospitalizowani i będą poddani szczegółowym badaniom. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Po wstrząsach w kopalni wstrzymano wydobycie węgla. Ratownicy zabezpieczają obecnie dotknięte trzęsieniem wyrobiska. Gdy wejście w ten rejon będzie bezpieczne, zostanie tam przeprowadzona wizja lokalna, podczas której eksperci ocenią, czy i jakie szkody powstały w chodniku.

"Do kopalni pojechali inspektorzy Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach i departamentu górnictwa WUG, którzy ocenią sytuację pod kątem ustalenia przyczyn wstrząsu i przygotowania decyzji w zakresie dalszej eksploatacji w tym rejonie. Oględziny miejsca zdarzenia prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w najbliższych dniach, po analizie aktywności górotworu" - wskazała rzeczniczka WUG.

Wstrząsy górotworu to naturalne zjawisko na obszarze eksploatacji górniczej. Wstrząsy w Piekarach miały charakter wysokoenergetyczny, czyli były bardzo silne. Wstrząs, który powoduje skutki na powierzchni lub pod ziemią (np. w postaci deformacji wyrobiska czy innych uszkodzeń) określany jest mianem tąpnięcia.(PAP)

mab/ itm/

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama