Nowy numer 04/2020 Archiwum

Jak "Fakt" niszczy księdza

Oszkalowany przez "Fakt" ksiądz i rodzice Kubusia ujawniają prawdę: Pogrzeb był, przed nikim nie zamykano drzwi, a tabloid zwyczajnie kłamie.

Kilka dni temu "Fakt" opublikował poruszający emocje artykuł, z którego wynikało, że proboszcz jednej z tyskich parafii odmówił rodzicom pogrzebu ich 3-letniego synka, gdyż wolał w tym dniu odprawić ślub. W tabloidzie czytelnicy mogli przeczytać:

"Ból rozdziera serca rodziców Kubusia (†3 l.) z Tychów. Ich synek zmarł niespodziewanie, choć był zdrowy i świetnie się rozwijał. Kiedy nagle Bóg odebrał maleństwo mamie i tacie, zrozpaczeni rodzice chcieli urządzić mu katolicki pogrzeb. Chcieli, by za duszę Kubusia pomodlił się ksiądz. Ale ten... odmówił! W tym samym dniu miał ślub. Kubuś spoczął więc w ziemi bez modlitwy kapłana".

Historia wstrząsająca, szczególnie w kontekście uroczystości Wszystkich Świętych. Tyle, że zupełnie nieprawdziwa. Zarówno ksiądz, jak i rodzina stanowczo zaprzeczają doniesieniom "Faktu". Pogrzeb Kuby odbył się zgodnie z zasadami pochówków sprawowanych w Kościele katolickim.

Redaktorzy "Faktu" dopuścili się świadomej manipulacji i zadali księdzu tylko jedno pytanie: dlaczego nie było Mszy Świętej.  

- Nie pytali dlaczego nie było pogrzebu i tu jest ta perfidia, bo pogrzeb był i oni o tym zapewne wiedzieli - mówi ks. Wyciślik. - Zapytali dlaczego nie było Mszy Świętej, więc odpowiadam, że małe dzieci nie mają osobistego grzechu, są niewinne. Tak więc nie jest potrzebna Msza Święta [przebłagalna - red.] o miłosierdzie Boże dla nich - podkreśla.

W takiej sytuacji liturgia pogrzebowa wygląda inaczej, niż w przypadku osoby dorosłej. Składa się z Liturgii Słowa i pochówku na cmentarzu. Można na prośbę rodziców odprawić Mszę Świętą dziękczynną za życie zmarłego dziecka, jednak rodzice Kubusia o to nie prosili, o czym piszą w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej parafii św. Krzysztofa:

"Jako rodzice śp. Kubusia, oświadczamy, że artykuł w Fakcie z dn, 29.10.2013 r. szkalujący Ks. Proboszcza Wojciecha W. jest kłamliwy. Synuś nasz miał godny pogrzeb. Nie prosiliśmy Ks. Proboszcza o Mszę Św. i nie zamykano przed nami żadnych drzwi".

Redakcja "Faktu" dopuściła się obrzydliwej manipulacji: dla podbicia sprzedaży nie tylko oczerniła księdza, ale w cyniczny sposób wykorzystała tragedię rodziny, w której zmarło dziecko.

Ks. Wojciech Wyciślik opisuje sytuację, w której został oszkalowany:

Medialny szum wokół pogrzebu Kubusia - Tychy.pl
TYCHY

 

 

« 1 »
 • konkretnie
  03.11.2013 06:01
  Nie cały fakt ale konkretnie pani MAŁGORZATA HIMMEL. Moim zdaniem trzeba wytoczyć proces z powództwa prywatnego i relacjonować całą sprawę na większości serwisów społecznościowych. Ponadto należy na jej stronie facebookowej https://www.facebook.com/malgorzata.himmel dodać informacje o tej manipulacji aby wszyscy jej znajomi wiedzieli z kim mają do czynienia.
  doceń 5
 • Andej
  05.11.2013 11:47
  Nie przyłączam się do nagonki. Ale mam podobne doświadczenie. Nie pamiętam słów, pamiętam ból. W pamięci zostały słowa odmowy. Pogrzeb dziecka? Tylko pokropek, tak się robi. Mszy św. się nie odprawia - tak mi powiedział ksiądz. Zacisnąłem zęby. Trudno. Było to 29 lat temu. A ból pozostał. I modlitwa. Uważam, że należy o tym rozmawiać. Nie na łamach brukowców, ale na łonie Kościoła.
  doceń 3
 • Solidarna Polska Tychy
  07.11.2013 20:12
  Zapraszam do złożenia protestu
  http://solidarna-polska.tychy.pl/index.php/dzialalonosc/40-artykuly/82-protest-przeciw-atakowi-na-tyskiego-kapana-
  doceń 2
 • warszawiak
  13.11.2013 20:53
  Od razu wiedziałem, że tak musiało być. Gdzie by ksiądz odmówił ceremonii pogrzebowej temu dziecku. Zresztą nawet gdyby proboszcz nie bardzo mógł, był np. podziębiony i musiał się oszczędzać na ten ślub, przecież by wyznaczył wikarego; przecież chyba nie jest to parafia z jednym tylko księdzem? Wiedziałem, że ci z FAxxu to łachudry, ale nie myślałem, że kanalie. A zrobić zbiórkę na adwokata i pozwać ich ...
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama