Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kardynalski kapelusz

W Mysłowicach odbyło się specjalne sympozjum z okazji Roku Hlonda. Jeden zaproszonych gości przywiózł kapelusz kard. Hlonda.

„Credo pedagogiczne kardynała Augusta Hlonda (1881-1948) - współczesne wyzwania dla opieki i wychowania” - taki był temat sympozjum naukowego, które odbyło się w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Augusta kardynała Hlonda w Mysłowicach.

Przez sympozjum uczelnia włączyła się do miejskich obchodów Roku Kardynała Augusta Hlonda, znakomitego syna mysłowickiej ziemi, pierwszego administratora Kościoła na Śląsku, prymasa Polski. Dzieło księdza Hlonda pozostawiło potomnym bogate przesłanie zawierające troskę o losy narodu i ojczyzny, wsparte na fundamencie moralizmu chrześcijańskiego. Celem sympozjum było upowszechnianie myśli kardynała Hlonda.

Wśród zaproszonych na sympozjum studentów, głównie I roku GWSP, byli również  goście honorowi, m.in. prezydent miasta Edward Lasok, Andrzej Gościniak z Sejmiku Śląskiego i ks. prof. Bernard Kołodziej z Towarzystwa Chrystusowego. Ten ostatni przywiózł ze sobą oryginalny kapelusz kardynalski Augusta Hlonda, który wzbudził niemałe ainteresowanie wśród uczestników sympozjum. Kapelusz przechodził z rąk do rąk, każdy chciał dotknąć go choć na chwilę. - Ojciec święty Franciszek oddał świat Niepokalanemu Sercu Maryi, ale przecież w 1946 roku kardynał August Hlond również oddał Polskę i cały naród pod opiekę Maryi, ale o tym fakcie wówczas nie wolno było mówić i pisać - mówił ks. prof. Kołodziej.

W Mysłowicach na zakończenie Roku Hlonda w niedzielę 27 października zostanie odprawiona Msza św w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył będzie abp Wiktor Skworc.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama