Nad zagadnieniem roli słowa wobec doświadczenia ludzkiego, szczególnie w zetknięciu z tajemnicą, dyskutowali w Katowicach naukowcy z całej Polski. reprezentujący środowisko teologów, filozofów, językoznawców i antropologów, a także przedstawiciele świata nauk ścisłych.
17 i 18 października w budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej odbyła się konferencja naukowa "Z mroku głos przemówił do Mojżesza; i z mroku Słowo przybywa do nas (Abraham Joshua Heschel). Słowo wobec doświadczenia T(t)ajemnicy". Zajęli się m .in. takimi sprawami jak: rola metaforyki w służbie tego, co przekracza zdolności poznawcze, miejsce słowa w poezji, przeżycie religijne, obraz Boga w języku, hermeneutyka, metafizyka oraz doświadczenie tajemnicy w religiach wschodnich. Naukowcy zauważyli, że T(t)ajemnica jest rzeczywistością przekraczającą możliwości ludzkiego poznania, tym, co ukryte i nieosiągalne. W jej obliczu język - jako narzędzie, którym posługuje się człowiek - bywa niejednokrotnie bezradny: wiele spraw pozostaje niewypowiedzianych, nienazwanych, wielu nie da się wyrazić czy opisać. Interdyscyplinarny charakter spotkania dał możliwość przyjrzenia się tematowi z różnych perspektyw i odkrycia wielu sposobów patrzenia na język i jego rolę w życiu człowieka.
Oprócz wysłuchania referatów, każdy z uczestników konferencji miał również możliwość zadawania pytań prelegentom, wypowiedzenia swoich przemyśleń oraz włączenia się w dyskusję. W gronie zaproszonych naukowców byli m.in.: ks. prof. Jerzy Szymik, prof. Karol Tarnowski, prof. Aleksander Nawarecki. Konferencję przygotował Zakład Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.