Nowy numer 33/2018 Archiwum

W obliczu tajemnicy

Nad zagadnieniem roli słowa wobec doświadczenia ludzkiego, szczególnie w zetknięciu z tajemnicą, dyskutowali w Katowicach naukowcy z całej Polski. reprezentujący środowisko teologów, filozofów, językoznawców i antropologów, a także przedstawiciele świata nauk ścisłych.

17 i 18 października w budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej odbyła się konferencja naukowa "Z mroku głos przemówił do Mojżesza; i z mroku Słowo przybywa do nas (Abraham Joshua Heschel). Słowo wobec doświadczenia T(t)ajemnicy". Zajęli się m .in. takimi sprawami jak: rola metaforyki w służbie tego, co przekracza zdolności poznawcze, miejsce słowa w poezji, przeżycie religijne, obraz Boga w języku, hermeneutyka, metafizyka oraz doświadczenie tajemnicy w religiach wschodnich. Naukowcy zauważyli, że T(t)ajemnica jest rzeczywistością przekraczającą możliwości ludzkiego poznania, tym, co ukryte i nieosiągalne. W jej obliczu język - jako narzędzie, którym posługuje się człowiek - bywa niejednokrotnie bezradny: wiele spraw pozostaje niewypowiedzianych, nienazwanych, wielu nie da się wyrazić czy opisać. Interdyscyplinarny charakter spotkania dał możliwość przyjrzenia się tematowi z różnych perspektyw i odkrycia wielu sposobów patrzenia na język i jego rolę w życiu człowieka.

Oprócz wysłuchania referatów, każdy z uczestników konferencji miał również możliwość zadawania pytań prelegentom, wypowiedzenia swoich przemyśleń oraz włączenia się w dyskusję. W gronie zaproszonych naukowców byli m.in.: ks. prof. Jerzy Szymik, prof. Karol Tarnowski, prof. Aleksander Nawarecki. Konferencję przygotował Zakład Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama