W chorzowskim hospicjum abp Skworc poświęcił kaplicę i nowy budynek, w którym mieści się Poradnia Medycyny Paliatywnej i Centrum Afirmacji Życia.
W uroczystości wzięło udział wiele osób. Podczas homilii abp Wiktor Skworc, który przewodniczył Mszy św., powiedział, że powinnością społeczeństwa solidarnego jest troska o siebie nawzajem. Trzeba nią objąć chorych, potrzebujących, niepełnosprawnych i osoby na ostatnim etapie swojego życia.
- Taka jest powinność każdego cywilizowanego społeczeństwa. I takim społeczeństwem jesteśmy, gdy troszczymy się o ludzi chorych - tłumaczył metropolita katowicki. - Mam świadomość, że są tu ludzie, którzy budują pokój społeczny - zwrócił się do uczestników Mszy św. w chorzowskim hospicjum.
Podziękował też wszystkim, którzy angażują się w jego działalność. Dziękując dyrektor hospicjum Barbarze Kopczyńskiej za zaangażowanie i przekładanie na język praktyki zasady solidarności, zauważył, że wnosi ona w to miejsce duszę i serce.
Po Mszy św. abp Skworc poświęcił znajdujący się w kaplicy hospicyjnej obraz M.B. Piekarskiej. Metropolita katowicki przypomniał, że przed laty była ona czczona jako lekarka. - Przy bazylice w Piekarach jest kaplica z obrazem Matki Bożej Piekarskiej Lekarki - wyjaśnił.
Metropolita przypomniał scenę z Ewangelii wg św. Łukasza rozgrywającą się przy Sadzawce Owczej. Gdy jej wody się poruszyły, pierwszy z oczekujących tam chorych, które przez nią przeszedł, zostawał uleczony.
Chrystus spotkał przy sadzawce sparaliżowanego człowieka, który skarżył na brak pomocy ze strony ludzi słowami: "Nie mam człowieka, który mi pomoże". - Dzięki ludziom tego hospicjum, ta skarga już nie będzie wybrzmiewała - zaznaczył abp Skworc. - Bądźmy przy człowieku, bądźmy dla człowieka - zaapelował.
Choć Msza św. była sprawowana w największym pomieszczeniu nowego budynku, dużo osób stało na korytarzu i schodach. Po liturgii abp Skworc przeniósł Najświętszy Sakrament do tabernakulum w nowej kaplicy i poświęcił ją.
Centrum Afirmacji Życia, działające od 2012 r. przy chorzowskim hospicjum, ma być wsparciem dla ludzi, którzy utracili kogoś lub coś, co stanowiło dla nich wartość życia. Ma pomoc w zrozumieniu sensu utraty, w jej zaakceptowaniu i odszukaniu drogi do odzyskania harmonii i pogodzenia się z utratą.
W budynku CAŻ, który jest połączony z hospicyjnym, mieści się poradnia opieki paliatywnej, wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz pokój ciszy, w którym rodzina będzie mogła pożegnać się ze swoim bliskim, który odszedł.