Ks. prof. Wincenty Myszor odebrał "Lux ex Silesia" podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w katowickiej archikatedrze.
Laudację wygłosił prof. Janusz Janeczek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2002–2008, a więc w okresie powstawania Wydziału Teologicznego UŚ. Dziekanem-organizatorem był wówczas ks. prof. Wincenty Myszor. W swoim przemówieniu laudator zwrócił uwagę na zasługi ks. prof. Myszora dla polskiego środowiska naukowego. Przypomniał, że jest on autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki języka koptyjskiego. Jednocześnie wybitna znajomość tego języka pozwoliła laureatowi na studiowanie gnostyckich rękopisów. – Jego badania są istotne nie tylko dla historyków chrześcijaństwa pierwszych wieków, historyków religii, ale także dla teologów dogmatycznych i biblistów. A poczytność jego dzieł świadczy o znacznie szerszym gronie odbiorców – mówi w laudacji prof. Janeczek. – Ks. prof. Wincenty Myszor jest bez wątpienia mistrzem dla swoich studentów. Wypromował ośmiu doktorów, a dwóch dalszych ma otwarte przewody doktorskie. I, co symptomatyczne, niektórzy z nich bronią swoich rozpraw nie tylko na wydziałach teologicznych, ale również na wydziale filologicznym oraz nauk społecznych, co świadczy o otwartości na cały uniwersytet – dodał.
Laudator odniósł się także do zasług księdza profesora w powstaniu Wydziału Teologicznego w strukturach Uniwersytetu Śląskiego, nazywając je „misją zrealizowaną wzorowo”. Podkreślił, że w swojej pracy tegoroczny laureat nagrody "Lux ex Silesia" wcielał w życie swoją wizję uniwersyteckiego wydziału teologicznego. – Ze względu na szczególny wymiar wydziału teologicznego, jako miejsca przenikania się wiary i rozumu, różni się on zasadniczo od innych miejsc uprawiania dyskusji akademickiej. Dlatego pojawienie się nauki teologicznej na poziomie uniwersyteckim było ważne dla całego śląskiego środowiska akademickiego – zauważył prof. Janeczek, dodając, że powszechny szacunek i uznanie w świecie akademickim dla prowadzonych na wydziale badań naukowych jest osobistą zasługą laureata.
– Serdecznie dziękuję za okazaną mi przychylność. Dzisiaj próbuję zrozumieć, jak to się stało – mówił, odnosząc się do przyznanego wyróżnienia ks. prof. Myszor. Jego zaskoczenie nominacją było spowodowane – jak sam określił – tematyką jego badań, która "na pragmatycznym i na wskroś ortodoksyjnym Śląsku wydaje się być wręcz abstrakcyjna". Jednocześnie podkreślił, że – jego zdaniem – to praca na rzecz Wydziału Teologicznego była czynnikiem decydującym o nominacji.