Chorzowska parafia św. Jadwigi w Chorzowie stała się pierwszym z 7 miejsc w archidiecezji, w którym przyszli małżonkowie próbują swoich sił metodą warsztatową podczas kursów "Przed nami małżeństwo".
To, co wyróżnia te nauki spośród wielu, to niewątpliwie sposób prowadzenia. - To nie są takie normalne przygotowania - mówi Kasia Sobala, która wraz z narzeczonym Jurkiem Krzyszkowskim uczestniczy w kursie. - Zajęcia prowadzi tylko jeden ksiądz i aż trzy małżeństwa. Myślę, że to jest najciekawsze. Pary z pewnym stażem małżeńskim mają inne podejście, bliższe nam, przyszłym małżonkom - dodaje.
Projekt działa w ramach Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej. Magdalena i Tomasz Adlerowie są jednym z trzech małżeństw przygotowujących młodych ludzi w chorzowskiej parafii. - Tym razem zorganizowaliśmy nauki dla narzeczonych trwające trzy dni. Wszystko zależy od chęci i zapału uczestników. Ważne jest to, że są naprawdę ambitni i szczerze tego chcą. W przyszłości planujemy kursy trwające jeden weekend, zakończone Mszą świętą w niedzielę - opowiada prowadząca.
Młodzi ludzie podczas spotkań nie tylko słuchają nauk, ale także czynnie w nich uczestniczą. Program "Przed nami małżeństwo" oferuje kandydatom do sakramentu specjalne podręczniki i zeszyty. - Dostajemy materiały, robimy ćwiczenia. Mamy nawet zadania domowe. W jednym z ćwiczeń wspólnie opisywaliśmy nasz wymarzony dom. Musieliśmy również dokonać podziału ról, np. kto będzie zmywał naczynia, kto naprawiał samochód - opowiada Kasia.
Podczas kursu w Chorzowie proboszcz parafii św. Jadwigi ks. Emanuel Pietryga wygłosił wykład dotyczący sakramentów. - Sakrament to tajemnica. Greckie słowo "misterium" oznacza tajemnicę, która pokazuje się, a jednocześnie zakrywa. Jest jak obłok - mówił ks. Emanuel. Swoje wystąpienie przerywał barwnymi anegdotami, wywołującymi uśmiechy na twarzach narzeczonych. Pomimo to, że zajęcia są skrupulatnie przygotowywane i z wyprzedzeniem zaplanowane, ich przebieg nie jest tylko realizacją ustalonego programu. Prowadzący są otwarci na wszelkie uwagi, zapytania i wątpliwości kandydatów. Zdarza się tak, że uczestnicy razem ze swoimi nauczycielami wykonują pewne ćwiczenia lub weryfikują wykonane w domu polecenia. Doświadczenie prowadzących polega nie tylko na ich wykształceniu oraz specjalnościach, jakimi się zajmują. Najważniejsze jest to, że jako pary połączone sakramentem małżeńskim, często wielodzietne, żyją w zgodzie z Bogiem i pragną pomagać młodszym w osiąganiu tego rodzaju szczęścia.
Domową atmosferę oraz przyjaznych nauczycieli smacznie dopełniał przygotowany poczęstunek. A w trakcie zajęć każdy mógł częstować się kawą i ciastem. To dobry czas przede wszystkim do dialogu narzeczonych. - Myślę, że te trzy dni dużo nam dały. Ciężko jest określić, czy to wystarczy, ale wszystko okaże się w przyszłości. Zajęcia były bardzo ciekawe, tego jesteśmy pewni. Usłyszeliśmy kilka nowych rzeczy - podsumowują spotkanie Kasia i Jurek. Na Mszę św. kończącą kurs zapraszani są również przyszli teściowe.
Kursy dla narzeczonych z cyklu "Przed nami małżeństwo" odbywają się także w: Katowicach, Rudzie Śląskiej, Pszczynie, Rybniku, Piekarach Śląskich, Jastrzębiu-Zdroju, Koniakowie i Brennej. Terminy spotkań i zapisy na stronie: przednamimalzenstwo.pl.