Lubisz tropić i docierać do ciekawych rzeczy? Inspirują cię wojenne opowieści dziadka? Masz ochotę przenieść się w czasie i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy? Odkryj Katowice na nowo. Poznaj ducha czasu, otaczających cię miejsc, a przy okazji zadbaj o własną wiedzę i świadomość.
Okazją do manifestacji polskości był bardzo ważny dla Górnoślązaków Kościół. Wodzostwo III Rzeszy bezpośrednio nie wzbraniało uczestnictwa w życiu religijnym, jednak w czerwcu 1940 roku nakazało odprawianie Mszy świętych w języku niemieckim. Zagrożenie z ich strony było odczuwalne przede wszystkim dla biskupa Stanisława Adamskiego, stojącego na czele katowickiej diecezji, oraz księdza dr. Emila Szramka. Ten drugi, jako proboszcz kościoła Mariackiego i wybitny naukowiec, mający świadomość niemieckiej potęgi, starał się znaleźć sieć porozumienia pomiędzy narodami. Pomimo swojej wspaniałomyślności, w efekcie został wywieziony do Dachau, gdzie zmarł zamęczony w obozie koncentracyjnym. Męczennik ks. Emil Szramek jest pierwszym katowickim błogosławionym.
12 i 26 października będzie jeszcze okazja, by w MHK osobiście usłyszeć słowo komisarzy wystawy - Joanny Popandy i Mirosława Węckiego. Przy okazji wydarzenia uświadamiającego losy okupowanych Katowic została wydana publikacja - również ich autorstwa - pod tytułem "W okupowanym mieście. Topografia Katowic w latach 1939-1945". Książkę uatrakcyjniają czarno- białe fotografie i tabele z cennymi danymi statystycznymi.
Powracając do tamtych lat za pomocą śladów i wyobrażeń, wśród licznych kontrastów czy anomalii, należy zauważyć także normalność, często - niestety - tylko pozorną, w życiu naszych babć i dziadków. Jak my dzisiaj spacerowali po parku Kościuszki, w ciepłe, słoneczne dni uczęszczali na kąpielisko "Bugla", robili zakupy w Hali Targowej (były Supersam przy ul. Piotra Skargi). Ekspozycja, którą można oglądać do 3 listopada, jest także okazją do tego, by zauważyć i uświadomić sobie, że ziemia, po której sami stąpamy, pogrzebała tysiące ludzi cywilnych, żołnierzy, partyzantów i duchownych. Przy ul. Wita Stwosza w Katowicach, na północnej ścianie budynku Wyższego Seminarium Duchownego, do dziś znajdują się ślady po hitlerowskim orle i napisie: "Haus der Wehrmacht". Tego nie musimy sobie wyobrażać, to możemy zobaczyć.
Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9 zaprasza zainteresowanych na kontynuację tej historycznej opowieści. Od 17 września do 20 października dostępna jest wystawa "W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku (1945- 1956)".