Nowy numer 26/2022 Archiwum

Cnoty według Hildegardy, Żory, 27 września

Niezwykłe dzieło Hildegardy z Bingen zamknie tegoroczną edycję Festiwalu Twórczości Religijnej "Fide et Amore".

"Ordo Virtutum", czyli "Zastęp cnót”, to muzyczna opowieść o zmaganiu ludzkiej duszy rozpiętej między ogrodem cnót a pokusami diabła. Napisała ją benedyktyńska mniszka o przebogatej osobowości. Założyła dwa klasztory, korespondowała z papieżem, napominała biskupów, odbywała podróże kaznodziejskie, zajmowała się medycyną. Wizjonerka, kompozytorka, autorka natchnionych tekstów, od zeszłego roku czczona jako święta i doktor Kościoła.

Dzieło św. Hildegardy zabrzmi w piątek 27 września o godz. 19 w kościele św.św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Wykonają je wybitni artyści - międzynarodowy ensemble Peregrina, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki wczesnego średniowiecza, oraz zespół wokalny Flores Rosarum, skupiający śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną. Nad całością projektu czuwają Agnieszka Budzińska-Bennett, Hanna Marti i Susi Ferfoglia.

Koncert poprzedzą warsztaty prowadzone przez jego wykonawców w Państwowej Szkole Muzycznej w Żorach. 25 i 26 września od godz. 16 będzie można posłuchać m.in. o św. Hildegardzie z Bingen, średniowiecznym instrumentarium i modalności muzyki XII wieku. Chęć udziału w warsztatach należy zgłosić telefonicznie do 23 września. Numer tel.: (32) 434 10 62.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama