Nowy numer 20/2022 Archiwum

Uznane nazwiska

Koncerty z okazji jubileuszów urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego przygotowała NOSPR w tym sezonie artystycznym.

„Missa solemis” Beethovena będzie koncertem inaugurującym nowy sezon Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Pod dyrekcją Jerzego Semkowa wystąpią soliści: Brigitte Hahn, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Krzysztof Szumański, a także Chór Filharmonii Krakowskiej. Koncert odbędzie się 11.10 w Kościele św.św. Piotra i Pawła w Katowicach.O tym wydarzeniu, a także o repertuarze i planach orkiestry na najbliższy rok poinformowano na konferencji prasowej.

W bogatym repertuarze na sezon 2013/2014 znajduje się m.in. koncert ostatnich, spisanych przed śmiercią dzieł Schuberta, Straussa i Czajkowskiego. Tym razem pod dyrekcją nowego dyrektora artystycznego orkiestry – Alexandra Liebreicha.

Melomani będą mogli także wysłuchać dwóch koncertów jubileuszowych. Pierwszy z nich odbędzie się 29.11 z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, który osobiście poprowadzi orkiestrę, a towarzyszyć mu będzie m.in. znana solistka Aleksandra Kuls. Kolejny - „Canticum graduum” - będzie miał miejsce 6.12, w 80. rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. W koncercie pod dyrygenturą Tadeusza Strugały udział weźmie najsławniejsza polska śpiewaczka folkowa - Joanna Słowińska.

- Ten sezon to koncerty z udziałem uznanych w świecie muzycznym nazwisk, jednak zaprosiliśmy też do współpracy wielu artystów młodych, ale już z sukcesami, laureatów prestiżowych konkursów, jak Julianna Awdiejewa, Chiara Enderle czy Aleksandra Kuls – powiedziała dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa.

Dyrektor orkiestry zapowiedziała, że to ostatni sezon grany w starym gmachu. Zgodnie z planem przebiegają bowiem prace przy budowie nowej siedziby NOSPR, która powstaje w pobliżu "Spodka". - Nowy budynek będzie domem dla orkiestry - powiedział dyrektor artystyczny Alexander Liebreich. Dodał także, że w powstającej konstrukcji największe wrażenie robi na nim autentyczność tego projektu, który jest ściśle związany z Katowicami - miastem niejednolitym, ale dającym wiele możliwości.

W nowym gmachu znajdą się dwie sale koncertowe - mała na 300 i wielka na 1800 osób. - Każdy dźwięk musi brzmieć znakomicie dla wszystkich słuchaczy - powiedział architekt Tomasz Konior, który opowiadał, jak wielkim wyzwaniem jest realizacja tego projektu. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia do nowego gmachu na przeprowadzić się latem przyszłego roku. Na 1 października 2014 r. zaplanowany jest koncert inauguracyjny z udziałem Krystiana Zimermana.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama