Nowy numer 42/2021 Archiwum

Ślązacy śladem Sobieskiego

Akt zawierzenia wspólnoty Kościoła katowickiego w Roku Wiary Matce Bożej wypowiedziany przez metropolitę katowickiego przed wizerunkiem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich 12 września 2013 r.

Pod Twoją obronę uciekamy się,

Matko Przedwiecznego Słowa, Piastunko Syna Bożego, naszego brata Jezusa Chrystusa.

W godzinie Eucharystii, gdy rozpoczyna się ofiara Twojego Syna, wzywamy Ciebie z sercem przepełnionym wdzięcznością za dar wspólnego z Tobą pielgrzymowania po śląskiej ziemi! Nasza Patronko - Patronko Kościoła na Górnym Śląsku - w dzień Twoich Imienin chcemy Ci raz jeszcze powierzyć w Roku Wiary nasz Kościół - wspólnotę uczniów Twojego Syna i wraz z nimi wyśpiewać hymn "Magnificat".

Naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas wybawiać,

Przeczysty Kwiecie zrodzony z Joachima i Anny, Maryjo w tajemnicy Narodzenia, nasza pierwsza Opiekunko i Patronko!

Zawierzamy Tobie naszą archidiecezję - Kościół, który ponad tysiąc lat temu wrósł w ziemię naszych ojców i matek, braci i sióstr w Chrystusowej wierze. U swego Syna wypraszałaś dla nas świątobliwych biskupów i prezbiterów, siostry i braci wiernych ewangelicznym radom ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, świętych matki i ojców, gorliwych wiernych świeckich. Jesteśmy dumni z latorośli diecezjalnego drzewa, które wydało dojrzałe owoce świętości i wydaje owoce wierności i stałości, wzbogacając glebę naszych serc i przygotowując je na przyjęcie łaski. Bądź nam w pracy nad naszą wiarą Wspomożeniem Wiernych, Gwiazdą Nowej Ewangelizacji i Jutrzenką Zbawienia! W dniach trwającego II Synodu naszego Kościoła wspieraj nas w słuchaniu Ducha Świętego i ucz wypowiadania pełnego pokory słowa "Fiat" - niech się stanie - niech się pełni wola Boża - nie nasza. Niech dzieje się historia zbawienia człowieka i ludzkości!

Niepokalana Dziewico, Pani Piekarska!

Twej opiece zawierzamy dzieci, młodzież i dziewice poświęcone Bogu. Uproś dla nich łaskę czystych serc, wolnych od zepsucia grzechem i zgorszenia. Niech ich udziałem stanie się oglądanie Boga twarzą w twarz, według Chrystusowego błogosławieństwa.

Matko, Strażniczko i wzorze wszystkich matek, tak czule opiekująca się Jezusem!

Macierzyńskim płaszczem otul wszystkie matki utrudzone przyjmowaniem i wychowaniem potomstwa. Niech nigdy nie zabraknie im odwagi i duchowej mocy do pełnienia zaszczytnej służby życiu. Taką odwagę uproś również dla mężów i ojców, by w duchu odpowiedzialności wspierali swoje żony i razem z nimi tworzyli wspólnotę życia, miłości i służby.

Królowo Rodzin! Matko Nieustającej Pomocy, Wspomożenie Wiernych!

Czysta Małżonko Józefa i Matko Bożego Syna, która służyłaś im obu, niosąc zmęczonym swą pomoc i ulgę w codziennych troskach. Ty, której nieobce były trudy, obawy i ubóstwo, wysłuchaj ludzi znękanych, co proszą o Twoją pomoc. Tak, jak 330 lat temu króla Jan Sobieskiego i jego wojsko; tak dziś weź nas pod płaszcz Twojej opieki! Przyjdź ze skuteczną pomocą wszystkim rodzinom, a zwłaszcza rodzinom wielodzietnym, rodzinom z utęsknieniem oczekującym potomstwa, adopcyjnym i zastępczym, ubogim, dotkniętym rozmaitymi nieszczęściami, rozdzielonym emigracją, zagrożonym rozbiciem. Niech zawsze czują ciepło Twej dyskretnej obecności, macierzyńską czułość i troskę. Ustrzeż wszystkie wspólnoty życia i miłości przed nienawiścią, brakiem pracy i nadziei na przyszłość. Niech pod Twym przewodnictwem rodziny naszej archidiecezji będą Domowymi Kościołami - jak tego chciał Sługa Boży - ks. Franciszek Blachnicki - Kościołami - zjednoczonymi z Bogiem i szkołami bezinteresownej służby bliźnim.

Królowo Różańca Świętego, zasłuchana w słowo Boże, wpatrzona wiarą i miłością w swego Syna!

Naucz nas rozważać w sercu tajemnice Bożej miłości objawionej w Jezusie Chrystusie i udzielanej nam w Kościele. Wspieraj katechetów, którzy w szkole i w parafii ofiarnie katechizują, nie zrażając się trudnościami i ukazują światło Prawdy. Wskaż nam drogę modlitwy, prowadzącej do kontemplacji Bożej Obecności. Bądź szczególną Nauczycielką dla powołanych do kapłaństwa: Alumnów naszego śląskiego seminarium duchownego w Katowicach. Pomagaj im każdego dnia wypływać na głębię duchowej przyjaźni z Chrystusem, by odważnie szli za Jego głosem, dokądkolwiek ich pośle. Nie opuszczaj też tych, którzy wybrali samotne życie w świecie. Niech czas ich pielgrzymowania wypełni miłość, bezinteresowna służba bliźnim, rodzinom i lokalnym społecznościom. Niech czują się w nich kochani i szanowani. Wspieraj wdowy opłakujące swoich mężów; otrzyj ich łzy i daj im łaskę gotowości służenia Twojemu Kościołowi modlitwą i samarytańską posługą.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama