Nowy numer 33/2018 Archiwum

"Elka" w ruchu

Tłumy chętnych czekały nawet po kilka godzin, aby móc skorzystać z przejażdżki kolejką, która po 6 latach wróciła do Parku Śląskiego.

Nowa "Elka" w pierwszą oficjalną trasę ruszyła 8 września. Obecnie jest najnowocześniejszą kolejką linową w Polsce. Odbudowany odcinek ma ponad 2 km długości i kursuje na trasie Stadion Śląski–Wesołe Miasteczko, osiągając prędkość od 0,5 m/s do nawet 5 m/s.

Jest to pierwsza w Polsce kolejka mieszana, dlatego pasażerowie mogą wybrać podróżowanie gondolą lub krzesełkami. –  Jesteśmy jeszcze z tego pokolenia, które jeździło starą "Elką", dlatego na nową patrzymy z sentymentem, ale i z radością – relacjonowali jedni z pierwszych podróżujących tą "kultową" atrakcją parku.
Budowa kolejki kosztowała 27 mln zł i była współfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Władze Parku Śląskiego zapewniają, że odbudują całą trasę i liczą na dalsze wsparcie UE.
Warto dodać, że data otwarcia nowej kolejki nie była przypadkowa – pierwsza "Elka" ruszyła dokładnie 46 lat wcześniej.

Pasażerowie mogą wybierać pomiędzy gondolami a otwartymi krzesełkami   Pasażerowie mogą wybierać pomiędzy gondolami a otwartymi krzesełkami Martyna Chodykin /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama