Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ustawa śmieciowa jak złodziej

Prawie 70 proc. mieszkańców woj. śląskiego płaci więcej za śmieci po wprowadzeniu ustawy śmieciowej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Badań Grupa Gumułka specjalnie dla "Dziennika Zachodniego" oraz programu "Trudny Rynek" w TVP Katowice.

Ponad 2 miesiące po wprowadzeniu nowych rozwiązań gospodarowania odpadami ankieterzy zapytali mieszkańców woj. śląskiego o ich opinie o nowym systemie.

Przeszło 69 proc. pytanych oceniło, że po wprowadzeniu ustawy śmieciowej płaci więcej za odbiór odpadów. 12,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że płaci tyle samo, a 9,1 proc. - że mniej.

W sondażu pytano także mieszkańców regionu, czy zgodnie z wymogami ustawy segregują śmieci.

ż 51 proc. uczestników badania stwierdziło, że segreguje śmieci "częściowo". Kompleksowo śmieci segreguje ponad 25 proc. badanych.

Do niesegregowania śmieci przyznało się prawie 24 proc. uczestników sondażu Pracowni Badań Grupa Gumułka - podaje "Dziennik Zachodni".

« 1 »

Zobacz także

 • Jasiek
  06.09.2013 10:30
  Dla porównania dane z Warszawy. Przed "ustawą" typowa faktura MPO ~1100 zł, po wprowadzeniu "ustawy" podatek śmieciowy ~1600 zł, jak się Bufetowa referendum przestraszyła, to po przeliczeniu tych samych danych o lokatorach podatek śmieciowy spadł do ~950 zł.
  doceń 3
 • DAREK
  06.09.2013 10:32
  kolejny podatek, podobny do składki ubezpieczenia zdrowotnego(przy każdej kolejnej działalności gospodarczej), która płacona przez przedsiębiorcę i tak nie ułatwia mu życia, gdy wybiera się do lekarza
  doceń 5
 • Piotr_Adamczyk
  06.09.2013 11:16
  Być może wielu mieszkańców woj. śląskiego płaci teraz trochę więcej, ale w relacji do ilości posegregowanych śmieci zbieranych przez firmy jest to znacznie mniej.

  W dniach zbiórki przed prawie każdą prywatną posesją stoi ogromna ilość worków, szczególnie tych żółtych, zawierających głównie opakowania plastykowe, które dotąd były przeważnie spalane w domowych kotłowniach.

  Jest wysoce prawdopodobne, że wprowadzony ostatnio system segregacji i zbiórki odpadów doprowadzi do znacznej redukcji tzw. "niskiej emisji". Nie zdziwię się, jeśli redukcja ta wyniesie ponad 50%.

  Sezon grzewczy się zbliża, już niebawem będzie można porównać wielkość "niskiej emisji" z poprzednimi latami.
  doceń 0
 • hub381
  06.09.2013 11:21
  Sprawa"śmieciowa",to zakalec PO.
  Nie dość,że podnieśli o 100% opłatę za wywóz,to nadal lasy są zasypywane śmieciami-dlaczego ?
  To draństwo RP w obecnym stadium ...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama