Karol Wojtyła w mediach najczęściej pojawia się jako starszy, siwy, często uśmiechnięty, ubrany w białą sutannę papież. Wystawa multimedialna „Nie lękajcie się młodości!” w rosarium Parku Śląskiego pozwala zobaczyć go nawet jako 30-letniego księdza.
- Wystawa adresowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy w momencie śmierci ojca świętego mieli kilka, kilkanaście lat i mogą go już nie pamiętać - mówi Tadeusz Drac, wolontariusz wystawy z Parkowej Akademii Wolontariatu.
Ekspozycja składa się ze 138 unikatowych fotografii, archiwalnych materiałów filmowych oraz fragmentów wypowiedzi Karola Wojtyły. Ważne miejsce na wystawie zajmują także eksponaty, których używał ojciec święty - sprzęt potrzebny podczas spływów kajakowych, narty czy rowery.
Najstarsza z fotografii pochodzi z 1951 r., kiedy Karol Wojtyła był kapłanem parafii św. Floriana w Krakowie. - Przyszłego ojca świętego trudno poznać na zdjęciach, stąd specjalne oznaczenia dla zwiedzających - mówi T. Drac. - Wielu towarzyszy ze zdjęć pozostało niezidentyfikowanych - dodaje. Fotografie przedstawiają papieża zarówno podczas pielgrzymek i liturgii, jak i w trakcie wypoczynku.
Pośród materiałów filmowych, prócz znanych fragmentów z pielgrzymek, znajduje się amatorski film z lat 50. ub. wieku. przedstawiający Karola Wojtyłę podczas jednej z wycieczek z młodzieżą. W tle słychać pieśń ludową "Czerwony pas", śpiewaną właśnie przez niego. - To wyjątkowe nagranie. Śpiew Jana Pawła w tle i on sam na filmie sprzed 60 lat to unikat na skalę światową - podkreśla T. Drac.
Fragmenty przemówień ojca świętego pochodzą przede wszystkim ze Światowych Dni Młodzieży. Jednak swoje miejsce znalazły tu także te, wypowiedziane do wiernych diecezji katowickiej podczas pielgrzymek mężczyzn na kalwaryjskie wzgórze w Piekarach Śl. oraz podczas Mszy św. na Muchowcu przed 30 laty.
Szczególnym miejscem wystawy jest zaaranżowana kaplica, która ma służyć wyciszeniu, refleksji i modlitwie podczas oglądania eksponatów. Zainstalowany w niej monitor wyświetla teksty modlitw napisanych przez bł. Jana Pawła II. Przy kaplicy ustawiona jest również specjalna skrzynka. - Odwiedzający wystawę mogą tu złożyć intencje, które będą przekazywane siostrom karmelitankom z Oświęcimia. One będą modliły się w powierzonych sprawach - mówi T. Drac.
Na wernisażu wystawy obecny był arcybiskup senior Damian Zimoń. Podziękował za ciekawe przybliżenie postaci bł. Jana Pawła II. Dodał, że błogosławi wszystkim, którzy będą odwiedzać ekspozycję.
Wystawę w Parku Śląskim można oglądać do 26 września, od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 18, a w weekendy - od godz. 11 do 19. Wstęp wolny.