Nowy numer 38/2021 Archiwum

Wyniki z automatu

Jak szybko odzyskać wyniki badań sprzed kilku lat? Czy możliwe jest zrobienie badań rano i otrzymanie wyników wieczorem?

Jeśli badania zostały wykonane w Laboratorium Analitycznym przy Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie, odpowiedź na oba pytania brzmi: "tak". Wszystko to jest możliwe dzięki infokioskowi, który mieści się przy wejściu do laboratorium, od strony parkingu ZSM. Wystarczy przyjść z Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, włożyć ją chipem do góry, a wyświetlą się dane pacjenta.

- Możemy obejrzeć wszystkie badania, które zostały zrobione od 2004 roku. Od tego czasu bowiem działa nasz system - wyjaśnia dr n. med. Teresa Kurzawa, kierownik laboratorium, pomysłodawczyni infokiosku. Po obejrzeniu danych możemy interesujące wyniki wydrukować. Koszt to 50 gr, niezależnie od długości diagnozy. Wyniki z danego dnia są dostępne po 12 godzinach, bo tyle czasu zajmuje wpisanie danych do archiwum. Oznacza to, że to, co zobaczymy na ekranie, nie będzie różniło się niczym od tego, co dostaniemy w laboratorium. - Jest jednak jedna różnica - prostuje T. Kurzawa. - Na razie nie ma na wydrukach z infokiosku podpisu diagnosty laboranta. Ale gdy podpis elektroniczny stanie się normą, wtedy będzie również na naszych wydrukach - zaznacza.

Infokiosk działa od tego roku i jest czynny całą dobę. Z każdym miesiącem zainteresowanie pacjentów rośnie. Bardzo często korzystają z niego zawodowi kierowcy, którzy przed wyruszeniem w trasę chcą sprawdzić swoje zdrowie. Również osoby, które są zainteresowane pracą laboratorium, powinny się przyjrzeć urządzeniu.

- Umieściliśmy tam wszystkie nasze certyfikaty i wykaz badań, jakie wykonujemy. Codziennie mamy też poradę dnia w ramach opieki laboratoryjnej - mówi T. Kurzawa. - Wszystko po to, aby ułatwić pacjentowi dostęp do informacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama