GN 37/2021 Archiwum

Przewodnik czeka

Jeszcze tylko do czwartku można się zapisać na wycieczkę na trasie Wilamowice - Stara Wieś - Kozy - Przełęcz u Panienki - Chrobacza Łąka - Żarnówka Mała.

To trasa nr 3, którą przedstawialiśmy w "Gościu Niedzielnym". W piątek 23 sierpnia zaprasza na nią katowicki Oddział PTTK. Grupa pod okiem przewodnika wyruszy na szlak o 7.30 z Katowic. Punkt zbiórki znajduje się przy al. Korfantego, na przystanku KZK GOP na wysokości pomnika Powstańców Śląskich.

Zapisy prowadzone są w katowickim biurze PTTK (Rynek 13), telefonicznie: (32) 253 03 62, e-mailem: pttk@pttk.katowice.pl do czwartku do godz. 14. Przy zapisie należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, adres i telefon oraz uregulować opłatę. 

Wilamowice to pierwszy przystanek. Właśnie tam znajdują się parafia Trójcy Przenajświętszej i wspaniały ołtarz wykonany przez Kazimierza Danka. Jest to rzeźbiarz samouk, który w swojej pracy wzorował się na gotyckich dziełach.

Kolejnym zabytkiem sakralnym, przy którym planowano przystanek, jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi. Jest to rodzinna wieś kard. Kazimierza Nycza.

Ze Starej Wsi grupa uda się do Kóz. Stamtąd wyruszy szlakiem żółtym, by dotrzeć na Chrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Znajduje się tu Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, który stoi w miejscu dawnej wieży triangulacyjnej służącej do pomiarów geodezyjnych. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na panoramę Beskidu Małego i Beskidu Żywieckiego. Pokonanie trasy Kozy – Przełęcz u Panienki (710 m n.p.m.) – Chrobacza Łąka (828 m n.p.m.) – Żarnówka Mała trwa ok. 4 godzin.

Wycieczka zakończy się w Kętach. Znajdują się tam dwa warte zobaczenia kościoły – św.św. Małgorzaty i Katarzyny oraz św. Jana Kantego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama