GN 37/2021 Archiwum

Zmarł najstarszy Ślązak

W sobotę zmarł prof. dr inż. Antoni Rosikoń. 10 czerwca obchodził 106. urodziny. Był najstarszym mieszkańcem naszej aglomeracji.

Antoni Rosikoń był emerytowanym profesorem Politechniki Śląskiej, w której w 1967 roku utworzył Katedrę Budowy Kolei. Urodził się 10 czerwca w 1907 r. w Grodkowie Siewierskim. Ukończył ośmioklasowe Gimnazjum Państwowe i Liceum w Częstochowie. Studia ukończył na Politechnice Warszawskiej w 1932 roku. W tym samym roku został etatowym pracownikiem PKP -  gospodarzem odcinka kolei od Tarnowskich Gór do Chorzowa Batorego.

W 1976 roku profesor został dyrektorem Instytutu Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej ze stopniem profesora kontraktowego. Zwieńczeniem ogromnego dorobku pracy zawodowej, zwłaszcza naukowego i dydaktycznego, było nadanie mu przez Prezydenta RP w 2001 roku tytułu naukowego profesora nauk technicznych - został wtedy najstarszym nominowanym, emerytowanym profesorem w kraju.

Na swoje setne urodziny wydał książkę "O obrotach podpór i przęseł mostu". Jest ona podstawą do aktualizacji wytycznych projektowania obiektów inżynierskich na terenach objętych szkodami górniczymi.

Antoni Rosikoń w 2008 roku został honorowym laureatem kolejnej edycji konkursu "Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei", a podczas uroczystej gali z okazji Święta Kolejarza został odznaczony najważniejszym odznaczeniem państwowym – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W lipcu 2012 roku otrzymał tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej.

Prywatnie prof. Rosikoń wychował dwóch synów - Andrzeja (76 lat), inżyniera, i Janusza (71), znanego warszawskiego fotografa i wydawcy. Mimo mocno już zaawansowanego wieku, profesor pracował jeszcze naukowo otoczony życzliwością i kochającą rodziną w Mysłowicach-Kosztowach. Był cały czas pogodny, uśmiechnięty i pełen werwy, której mógł mu pozazdrościć niejeden młodszy.

Jego pogrzeb odbędzie się w przyszłą sobotę w katowickiej archikatedrze, pochowany zostanie na cmentarzu w Katowicach, gdzie spoczywa również jego żona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama