Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Lux ex Silesia" dla ks. prof. Wincentego Myszora

Tradycyjnie we wspomnienie św. Jacka, w katowickiej katedrze, po Eucharystii dla pracowników lokalnych mediów katolickich, ogłoszona została nominacja do nagrody "Lux ex Silesia".

Ks. prof. Wincenty Myszor, dziekan-organizator Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, został wybrany na 19. laureata nagrody przyznawanej przez metropolitę katowickiego. Kapituła nagrody zwróciła uwagę na dorobek naukowy kapłana. – Trzeba podkreślić jego ogromne zasługi naukowe, dydaktyczne, niezwykle wysoką pozycję w świecie naukowym, najwyższe kompetencje badawcze – uzasadnił nominację ks. dr Marek Spyra, przewodniczący Kapituły „Lux ex Silesia”.

Nagroda zostanie wręczona podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w archikatedrze w połowie października.

Ks. prof. Wincenty Myszor urodził się 22 maja 1941 r. w Chełmie Śląskim. Po ukończeniu liceum mysłowickiego im. T. Kościuszki, w 1959 r. rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza 6 czerwca 1965 r. w katedrze katowickiej. W latach 1965–67 był wikariuszem w parafii świętych Jana i Pawła w Katowicach-Dębie.

Studiował na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pracę naukowo-dydaktyczną na Wydziale Teologicznym ATK rozpoczął jako asystent w Katedrze Patrologii, w roku 1969. Tam też zdobywał kolejne stopnie naukowe. W 1973 r. obronił rozprawę doktorską na temat gnostycyzmu w tekstach z Nag Hammadi.

W 1998 r. abp Damian Zimoń zlecił mu przygotowanie i organizację Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W roku akademickim 2000/2001 był dziekanem-organizatorem, a w latach 2001–2008 dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ. W 2002 r. został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Śląskim.

Jego zainteresowania naukowe ogniskują się głównie wokół historii chrześcijaństwa w II i III wieku. Jest znawcą języka koptyjskiego. Opracował pierwszy polski podręcznik do nauki tego języka: „Język koptyjski – kurs podstawowy dialektu saidzkiego”.

Za swoją pracę naukową został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 r. otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy