Od koncertu zespołu "Gambasada" w kościele w Katowicach-Kostuchnie rozpoczął się nowy cykl spotkań muzycznych "Katowickie Spotkania z Muzyką Dawną".
Zespół "Gambasada" składa się z trójki muzyków specjalizujących się w grze na violi da gamba. „Gambasadorzy”, jak mówią o sobie artyści, chcą spopularyzować ten instrument w całym kraju. Już sama nazwa zespołu pokazuje, że chcą być ambasadorami gamby.
Viola da gamba to dawny instrument o kształcie zbliżonym do dzisiejszej wiolonczeli. Może być budowany w różnych wielkościach od sopranowej do kontrabasowej. Największą popularnością instrumenty te cieszyły się we Francji w renesansie i baroku. Niektórzy artyści twierdzili, że dźwięk gamby jest najbardziej zbliżony do głosu ludzkiego.
W kościele Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie zespół wykonał koncert pt. "Quasi Vox Humana", podczas którego zaprezentował utwory francuskich mistrzów violi takich jak: Monsieur de Sainte- Colombe, Marin Marais, Jean-Baptiste-Antoine Forqueray. Artyści między utworami zwracali uwagę na szeroki kontekst historyczno-kulturowy, w którym występowała viola da gamba.
"Gambasadorzy" posiadają osiem instrumentów w różnych rozmiarach. Mają dwie gamby sopranowe, po jednej altowej i tenorowej oraz pięć basowych. Zespól tworzą: Justyna Krusz (pochodząca z Katowic-Kostuchny), Mateusz Kowalski oraz Krzysztof Firlus.
Cykl koncertów "Katowickie Spotkania z Muzyką Dawną" ma zaprezentować działające w Katowicach zespoły, które zajmują się muzyką dawną. Koncerty odbywać się będą od sierpnia do października w dzielnicach Katowic, które dotąd nie miały tak bardzo bogatej oferty kulturalnej m.in. w Kostuchnie, Nikiszowcu i Brynowie.